Madeleine Pyk – en samling F769

Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

1179 föremål
949. Sidenbrokad, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. Sidentyg, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
180. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
871. Skulptur, Zhenwu, blanc de chine, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
926. Skulptur, brons, den berusade poeten Li Bai, Qingdynastin.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
905. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
995. Skulptur, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
184. Skulpturfragment, Grand tour souvenir troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
183. Skulpturfragment, Grand tour souvenir, Egypten, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
944. Skärm, broderat siden och trä. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
861. Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1080. Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1048. Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1050. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang (1821-1850).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1105. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skål, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1088. Skål, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1012. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
859. Skålfat, porslin. Japan, Hirado, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
795. Skånskt landskap med träd.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
933. Skåp, ett par, huali. Fangjiaogui. Republik.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
174. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
175. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
191. Spolhållare, Sverige, Allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
588. Stefan Johansson, "Sommarnattsskyn".
Klubbat pris
740 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
1108. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
892. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
590. Stilleben med blommor och frukter.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK