Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
363. Matta, semiantik Hereke, Västra Turkiet, ca 685 x 489 cm.
363. Matta, semiantik Hereke, Västra Turkiet, ca 685 x 489 cm.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
608. Carl Milles, "Guds hand".
608. Carl Milles, "Guds hand".
Klubbat pris
1 850 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
343. Koran, Kashmir, norra Indien, omkring år 1800.
343. Koran, Kashmir, norra Indien, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
752. Otto Hesselbom, Studie till "Vårt land".
752. Otto Hesselbom, Studie till "Vårt land".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. John Bauer, "Ut i vida världen" (Sagoprinsen).
618. John Bauer, "Ut i vida världen" (Sagoprinsen).
Klubbat pris
440 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
559. Bruno Liljefors, Räv och hundar.
559. Bruno Liljefors, Räv och hundar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
604. Bruno Liljefors, Fällande örnar mot vinterhare.
604. Bruno Liljefors, Fällande örnar mot vinterhare.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
839. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
839. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
843. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
843. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
947. Broderi, siden, två delar. Qingdynastin, 1800-tal.
947. Broderi, siden, två delar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
548. Pehr Hilleström, Stilleben med tulpaner i en glasvas.
548. Pehr Hilleström, Stilleben med tulpaner i en glasvas.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
549. Pehr Hilleström, ”Den störda idyllen”.
549. Pehr Hilleström, ”Den störda idyllen”.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
629. Tobias Verhaecht, Flodlandskap med figurstaffage.
629. Tobias Verhaecht, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1000. Figurin, blanc de chine, Qingdynastin 1700-/1800-tal.
1000. Figurin, blanc de chine, Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
173. Tobaksburk, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
173. Tobaksburk, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
484. Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant.
484. Ring 18K vitguld med en cushionformad gammalslipad diamant.
Klubbat pris
420 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
871. Skulptur, Zhenwu, blanc de chine, 1600-tal.
871. Skulptur, Zhenwu, blanc de chine, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
930. Panel, trä. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
707. Guido Reni, hans krets/efterföljd, Sankt Petrus.
707. Guido Reni, hans krets/efterföljd, Sankt Petrus.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
994. Urna, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
994. Urna, keramik. Tidig Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1008. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
905. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
905. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
589. Karl Nordström, Hästekipage i franskt landskap.
589. Karl Nordström, Hästekipage i franskt landskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
191. Spolhållare, Sverige, Allmoge, omkring år 1800.
191. Spolhållare, Sverige, Allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
687. Yves Klein, "La Terre Bleue".
687. Yves Klein, "La Terre Bleue".
Klubbat pris
270 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1103. Urna, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
497A. En brosch 18K guld med pärlor och svart emalj.
497A. En brosch 18K guld med pärlor och svart emalj.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
499A. Armband 18K guld med emaljdetaljer.
499A. Armband 18K guld med emaljdetaljer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
503A. Armband 18K guld, 1800-tal.
503A. Armband 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
396. Matta, antik Täbris, nordvästra Iran, ca 183 x 139 cm.
396. Matta, antik Täbris, nordvästra Iran, ca 183 x 139 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
110. Ljuskrona, för arton ljus, Norditalien, 1800-tal.
110. Ljuskrona, för arton ljus, Norditalien, 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
175. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
175. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
566. Félix Martinez, Dans i byn, Filippinerna.
566. Félix Martinez, Dans i byn, Filippinerna.
Klubbat pris
3 700 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
718. Anders Zorn, "Italienska gatumusikanter".
718. Anders Zorn, "Italienska gatumusikanter".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
594. Gula rosor i krus.
594. Gula rosor i krus.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
610. Carl Milles, "Vingarna" ("Gosse med örn").
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
940. Vas, emalj samt förgylld. 1900-tal.
940. Vas, emalj samt förgylld. 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
700. "Gerhard Meijer d.y." (1704-1784).
700. "Gerhard Meijer d.y." (1704-1784).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK