Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
442. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
442. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
647. Ernst Josephson, "David och Saul".
647. Ernst Josephson, "David och Saul".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
199. Trädgårdsurna, Norrahammars bruk, sent 1800-tal.
199. Trädgårdsurna, Norrahammars bruk, sent 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524A. Ett par örhängen 14K guld med granatdroppar.
524A. Ett par örhängen 14K guld med granatdroppar.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
692. Arvid Mauritz Lindström, Skymningslandskap.
692. Arvid Mauritz Lindström, Skymningslandskap.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
475. H. Stern ring 18K guld med fasettslipade ädelstenar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
937. Skulptur, bambu. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1056. Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
125. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
125. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
739A. Carl Fredrik Hill, "Väg med sittande hund, Fontainebleau".
739A. Carl Fredrik Hill, "Väg med sittande hund, Fontainebleau".
Klubbat pris
1 750 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
385. Matta antik Täbris, Nordvästra Iran, ca 495 x 403 cm.
385. Matta antik Täbris, Nordvästra Iran, ca 495 x 403 cm.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
959. Hattknappar, 11 stycken, olika. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. Anders Zorn, Porträtt av en ung sydländsk kvinna.
744. Anders Zorn, Porträtt av en ung sydländsk kvinna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
590. Stilleben med blommor och frukter.
590. Stilleben med blommor och frukter.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1082. Urna, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1028. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1730-tal.
1028. Bålskål, vapenporslin. Qingdynastin, 1730-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1021. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Qianlong, (1736-95).
1021. Guanyin, porslin. Qingdynastin, Qianlong, (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
868. Fat, porslin, Shunzhi (1644-1661).
868. Fat, porslin, Shunzhi (1644-1661).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
859. Skålfat, porslin. Japan, Hirado, 1800-tal.
859. Skålfat, porslin. Japan, Hirado, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1087. Kruka, porslin. Tianqi, 1600-tal.
1087. Kruka, porslin. Tianqi, 1600-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. Figuriner, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1055. Figuriner, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
893. Fat, två stycken, porslin. Sen Mingdynasti, Jiajing (1522-66).
893. Fat, två stycken, porslin. Sen Mingdynasti, Jiajing (1522-66).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. Per Hasselberg, "Grodan".
564. Per Hasselberg, "Grodan".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
694. Utflykt i det gröna.
694. Utflykt i det gröna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
942. Glasmålning, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. Victor Vasarely, "SIMA".
782. Victor Vasarely, "SIMA".
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
682. Sam Francis, "Hurrah for the Red, White and Blue".
682. Sam Francis, "Hurrah for the Red, White and Blue".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
865. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
865. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
845. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
356. Matta, semiantik silke, Turkisk, ca 200 x 130 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
414. Matta, figural Isfahan, signerad, ca 235 x 154 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
403. Gallerimatta, semiantik Keshan, ca 446 x 112 cm.
403. Gallerimatta, semiantik Keshan, ca 446 x 112 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
416. Matta, semiantik Isfahan, ca 241 x 151 cm.
416. Matta, semiantik Isfahan, ca 241 x 151 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
733. Akseli Gallen-Kallela, "Isbildning" (Jäätyvä järvi).
733. Akseli Gallen-Kallela, "Isbildning" (Jäätyvä järvi).
Klubbat pris
6 900 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
121. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
121. Ljusstakar ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK