Madeleine Pyk – en samling F769

Important Spring Sale 665

Utlämning efter auktionen

864 föremål
34. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
561. Nils Möllerberg, "Mor och barn".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
533. Oskar Bergman, Balderup, Skåne.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. J.A. Berel, fat, silver, Paris, Frankrike 1810-1819. Empire.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
52. Karmstolar, ett par, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. Arvid Knöppel, "Visent" (bisonoxe).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
171. Brevpress, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
485A. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
989. Objekt, tre stycken, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
927. Dekorelement, förgyllt trä. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
520. Cartier ett par örhängen "Trinity" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
446. Jaktplunta, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
518A. Ring 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
739A. Carl Fredrik Hill, "Väg med sittande hund, Fontainebleau".
Klubbat pris
1 750 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
490. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
527A. Brosch silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
530A. Broschnål 18K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
792. Nick Brandt, "Railway Line With Lion Brothers", 2015.
Klubbat pris
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1006. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
922. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
721. Jenny Nyström, Biljakten.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
680. Roy Lichtenstein, "Modern Head Relief".
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1108. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
923. Rökelskar, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1034. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1115. Meipingvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1017. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
882. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
139. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK