Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
890. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
890. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
999. Figurin, vitglaserad. Yuan/Mingdynastin.
999. Figurin, vitglaserad. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
593. Olle Hjortzberg, Stilleben med forsythia och pingstlilja.
593. Olle Hjortzberg, Stilleben med forsythia och pingstlilja.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
611. Carl Milles, ”Poseidon”.
611. Carl Milles, ”Poseidon”.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
130 000 - 140 000 SEK
160. Tekök, England, 1700-talets slut, George III.
160. Tekök, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. Auguste Rodin, Buste de la martyre.
763. Auguste Rodin, Buste de la martyre.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
988. Figuriner, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
988. Figuriner, tre stycken, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
986. A nephrite cup, sen Mingdynasti.
986. A nephrite cup, sen Mingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
662. Anna Palm de Rosa, Skagenmotiv.
662. Anna Palm de Rosa, Skagenmotiv.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
661. Anna Palm de Rosa, Strandvy från Skagen.
661. Anna Palm de Rosa, Strandvy från Skagen.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
900. Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1051A. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke i rött.
1051A. Fat, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke i rött.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1060. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1011. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
735. Helmer Osslund, Motiv från Fränsta.
735. Helmer Osslund, Motiv från Fränsta.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671A. Carl Ludwig Hofmeister, Timmen är slagen. Klocktavla.
671A. Carl Ludwig Hofmeister, Timmen är slagen. Klocktavla.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
187. Tazza, Italien, 1800-tal.
187. Tazza, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
732. Hjalmar Munsterhjelm, Slädåkning i vinterlandskap.
732. Hjalmar Munsterhjelm, Slädåkning i vinterlandskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
634. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp med två kor samt kofösare.
634. Axel Petersson Döderhultarn, Figurgrupp med två kor samt kofösare.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
991. Figurin, soapstone. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
991. Figurin, soapstone. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
394. Matta, antik Keshan "Motachem", ca 198 x 131 cm.
394. Matta, antik Keshan "Motachem", ca 198 x 131 cm.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
969. Rullmålning, signerad 瓮斋 Sheng Zhai, daterad 1829.
969. Rullmålning, signerad 瓮斋 Sheng Zhai, daterad 1829.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. Richard Bergh, "Cypresser".
767. Richard Bergh, "Cypresser".
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
544. Carl Wilhelmson, "Gata i Ronda".
544. Carl Wilhelmson, "Gata i Ronda".
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
505. Brosch 18K guld med en droppformad pärla.
505. Brosch 18K guld med en droppformad pärla.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
902. Skål, porslin. 1800-tal. Bencharong / benjarong.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
823. Andy Warhol, ”Ladies and Gentlemen”.
823. Andy Warhol, ”Ladies and Gentlemen”.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
875. Skål, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
443. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
443. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
855. Album, två stycken. Kina, tidigt 1900-tal.
855. Album, två stycken. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
1076. Bordskärm, porslin och trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1069. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
1069. Vas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
907A. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
907A. Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
791. Charlotte Gyllenhammar, "Night Descend Miniature".
791. Charlotte Gyllenhammar, "Night Descend Miniature".
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
541. Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht.
541. Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
784. Ernst Billgren, "Kvarglömd sax".
784. Ernst Billgren, "Kvarglömd sax".
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
530A. Broschnål 18K guld och silver med gammalslipade diamanter.
530A. Broschnål 18K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
188. Urna, Italien, 1800-tal.
188. Urna, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
490. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
490. Kunglig gåvocollier, naturliga pärlor med diamantlås.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
363. Matta, semiantik Hereke, Västra Turkiet, ca 685 x 489 cm.
363. Matta, semiantik Hereke, Västra Turkiet, ca 685 x 489 cm.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
608. Carl Milles, "Guds hand".
608. Carl Milles, "Guds hand".
Klubbat pris
1 850 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK