Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
982. Ask med lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1006. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1006. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
1106. Fat, porslin, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
922. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
922. Rökelsekar, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
680. Roy Lichtenstein, "Modern Head Relief".
680. Roy Lichtenstein, "Modern Head Relief".
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
527A. Brosch silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
527A. Brosch silver med rosenslipade diamanter, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
721. Jenny Nyström, Biljakten.
721. Jenny Nyström, Biljakten.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1108. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1108. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
951. Rock, broderat siden, sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1034. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1034. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1015. Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1115. Meipingvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1115. Meipingvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1033. Tallrik, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1017. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1017. Handfat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1030. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
923. Rökelskar, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
923. Rökelskar, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
792. Nick Brandt, "Railway Line With Lion Brothers", 2015.
792. Nick Brandt, "Railway Line With Lion Brothers", 2015.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
343. Koran, Kashmir, norra Indien, omkring år 1800.
343. Koran, Kashmir, norra Indien, omkring år 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
752. Otto Hesselbom, Studie till "Vårt land".
752. Otto Hesselbom, Studie till "Vårt land".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
435. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 389 x 289 cm.
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
437. Matta, antik Agra, norra Indien, ca 335 x 287 cm.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
298. Ljusstakar, ett par, silver, Wien, Österrike 1850.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
866. Matlåda, fyra delar, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. John Bauer, "Ut i vida världen" (Sagoprinsen).
618. John Bauer, "Ut i vida världen" (Sagoprinsen).
Klubbat pris
440 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
832. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1044. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
139. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
139. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
943. Spegelglasmålningar, ett par, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
882. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
364. Matta, silke och metall, Hereke, souf, ca 150 x 100 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. Matta, antik Täbris, nordvästra Iran, ca 183 x 139 cm.
396. Matta, antik Täbris, nordvästra Iran, ca 183 x 139 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
110. Ljuskrona, för arton ljus, Norditalien, 1800-tal.
110. Ljuskrona, för arton ljus, Norditalien, 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
566. Félix Martinez, Dans i byn, Filippinerna.
566. Félix Martinez, Dans i byn, Filippinerna.
Klubbat pris
3 700 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
175. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
175. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK