Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
864 föremål
782. Victor Vasarely, "SIMA".
782. Victor Vasarely, "SIMA".
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
682. Sam Francis, "Hurrah for the Red, White and Blue".
682. Sam Francis, "Hurrah for the Red, White and Blue".
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
678. Leopold Carl Müller, Sittande man i röd turban.
678. Leopold Carl Müller, Sittande man i röd turban.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
663. Carl Larsson, "Åsnekärra i Barbizon".
663. Carl Larsson, "Åsnekärra i Barbizon".
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
479A. Ett par örhängen platina med två gammalslipade diamanter.
479A. Ett par örhängen platina med två gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
514A. Brosch 18K guld och silver med pärlor och rosenslipade diamanter.
514A. Brosch 18K guld och silver med pärlor och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
487. Brosch silver och 14K guld med en trappslipad smaragd.
487. Brosch silver och 14K guld med en trappslipad smaragd.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
528. W.A. Bolin brosch platina med en fasettslipad safir.
528. W.A. Bolin brosch platina med en fasettslipad safir.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
506B. Brosch 18K guld med camé i agat.
506B. Brosch 18K guld med camé i agat.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
519. Brosch 14K guld och silver med en fasettslipad zirkon.
519. Brosch 14K guld och silver med en fasettslipad zirkon.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
493. Hänge silver och 14K guld med gammalslipade diamanter.
493. Hänge silver och 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
967. Liu Du, attribuerad till. Rullmålning, 1600-tal.
967. Liu Du, attribuerad till. Rullmålning, 1600-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
974. Rullmålning, signerad Ma Jin (1900-1970), daterad 1942.
974. Rullmålning, signerad Ma Jin (1900-1970), daterad 1942.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
694. Utflykt i det gröna.
694. Utflykt i det gröna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
744. Anders Zorn, Porträtt av en ung sydländsk kvinna.
744. Anders Zorn, Porträtt av en ung sydländsk kvinna.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1117. Bricka, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
1066. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/omkring 1900.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
1078. Kruka, porslin. Mingdynastin, Jiajing, 1500-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
891. Vinkanna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1029. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
743. Helene Schjerfbeck, "Vännerna".
743. Helene Schjerfbeck, "Vännerna".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
72. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
72. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
909. Lama, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1700-/1800-tal.
909. Lama, förgylld brons. Tibeto-kinesisk, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1109. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
987. Hängen och knappar, nefrit, 12 stycken. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
987. Hängen och knappar, nefrit, 12 stycken. Qingdynastin 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
1007. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
904. Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
532. Oskar Bergman, Träddunge i Fiesole, Italien.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
531. Oskar Bergman, Natt över skärgårdslandskap.
531. Oskar Bergman, Natt över skärgårdslandskap.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
873. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
873. Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1051. Tallrikar, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
829. Fat, porslin. Qingdynastin, Jiaqings märke och period (1796-1820).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1031. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
1116. Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
29A. Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
719. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
719. Jenny Nyström, Vingåkerskulla.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
442. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
442. Bägare, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
636. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop" (5).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
689. Leopoldo Nóvoa, "Blanc à deux éléments".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
560. Bruno Liljefors, Orrspel.
560. Bruno Liljefors, Orrspel.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
506. Brosch 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
595. Olle Hjortzberg, Gula rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
592. Olle Hjortzberg, Rosor i silvervas.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
931. Bord, huali. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
898. Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524A. Ett par örhängen 14K guld med granatdroppar.
524A. Ett par örhängen 14K guld med granatdroppar.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
181. Skrin, Ryssland, omkring år 1900, Nikolaj II.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. Urnor, ett par, Frankrike, cirka 1820-tal, Empire.
132. Urnor, ett par, Frankrike, cirka 1820-tal, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
199. Trädgårdsurna, Norrahammars bruk, sent 1800-tal.
199. Trädgårdsurna, Norrahammars bruk, sent 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
6. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
42. Soffa, Nordeuropa, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
40. Trågsoffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
385. Matta antik Täbris, Nordvästra Iran, ca 495 x 403 cm.
385. Matta antik Täbris, Nordvästra Iran, ca 495 x 403 cm.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
649. Oscar Björck, Strandbrygga i Skagen.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1085. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1085. Vas, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
939. Hårprydnader, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
939. Hårprydnader, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK