Plastic Fantastic!

Anna Castelli, Sigvard Bernadotte, Joe Colombo, Niels Gammelgaard och Carl-Arne Breger är bara några av alla de formgivare som skapat föremål av plast. Listan på formgivare, möbelarkitekter och konsthantverkare som använt sig av plast kan göras lång. Från att under många decennier ha varit ett ersättningsmaterial har plast idag en central plats i designvärlden. Med temaauktionen PLASTIC FANTASTIC hyllar Bukowskis plasten och några av dess formgivare. Temat består huvudsakligen av föremål som tillhört en tidigare verkställande direktör vid Husqvarna Borstfabriks AB (sedermera Sinjet AB). Under den tid denne ansvarade för rörelsen licenstillverkade fabriken även föremål från italienska Kartell. Flertalet av temats föremål är synnerligen välhållna och bland rariteterna märks Niels Gammelgards idag mycket sällsynta Radie-krokar för IKEA samt en dubbel blomlåda från Sinjet AB:s Akvamatik-serie - en klassiker i 1970-talets svenska OFF-möbelflora. Ta chansen att förvärva ett stycke plast- och designhistoria! Läs mer här >

18 föremål
SPEGLAR, 3 st, en märkt Termotex, Danmark, 1970-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, möjligen Gino Colombini, Kartell, 1970/80-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARCELLO SIARD, 3 st hyllor, Kartell, 1970-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, möjligen Gino Colombini, Kartell, 1970-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD, Min, Tranås, 1970-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK