Inspireras av unika hem – Maria Foerlev

Under hösten besöker Bukowskis unika och oemotståndliga hem och lär känna deras ägare. I samband med att varje reportage publiceras tipsar vi om föremål från Bukowskis onlineutbud som går i samma anda. Den här veckan landar vi hemma hos galleristen Maria Foerlev i Köpenhamn. Hon har designintresset i generna och växte upp i ett hem ritat och inrett av självaste Arne Jacobsen. Själv inreder hon minimalistiskt, fast med möbler som verkligen står ut. Hon blandar fynd från auktionshus med samtida design skapad av de kreatörer hon representerar på sitt galleri, Etage Projects. Ta en titt och se om stilen är något för dig. Läs artikeln här >

46 föremål
GOLVLAMPA, 1950-tal.
GOLVLAMPA, 1950-tal.

Utropspris
4 000 SEK
EILERSEN, soffa.
EILERSEN, soffa.

Utropspris
6 000 SEK