Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
ELLEN THESLEFF, MODELL.
ELLEN THESLEFF, MODELL.
Klubbat pris 
948 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PER STENIUS, "KÖKSBORDET".
PER STENIUS, "KÖKSBORDET".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
Klubbat pris 
3 250 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
Klubbat pris 
47 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR.  Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR. Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
Klubbat pris 
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
H. AHTELA, VINTERBILD.
H. AHTELA, VINTERBILD.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
Klubbat pris 
7 005 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 860 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
Klubbat pris 
570 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
4 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
Klubbat pris 
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER".
PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER".
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1960-tal.
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1960-tal.
Klubbat pris 
550 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PER STENIUS, KOMPOSITION.
PER STENIUS, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ELIS KAUPPI, HÄNGE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1966.
ELIS KAUPPI, HÄNGE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1966.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
Klubbat pris 
330 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
LEO LINDSTEN, MODELL.
LEO LINDSTEN, MODELL.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 300 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VEIKKO HIRVIMÄKI, KOMPOSITION.
VEIKKO HIRVIMÄKI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
Klubbat pris 
825 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
Klubbat pris 
5 920 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö. 1950-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
Klubbat pris 
3 405 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
SAM VANNI, "HJUL".
SAM VANNI, "HJUL".
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR