Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
JUHANI HARRI, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ELIS KAUPPI, HÄNGE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1966.
ELIS KAUPPI, HÄNGE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1966.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1968.
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
203 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva, 53/1986.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
EINAR LYNGE-AHLBERG, KOMPOSITION.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSTION.
Återrop
Utropspris
600 - 800 EUR
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 EUR
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
TERO LAAKSONEN, "IL MORO DI VENEZIA".
Klubbat pris 
330 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
362 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris 
380 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
OLLI LYYTIKÄINEN, "UTAN TITEL".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
PAULI VUORISALO, BRESSON'S BLOMMOR II.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, FLASKA OCH SKÅL. 1960-talets mitt.
KAJ FRANCK, FLASKA OCH SKÅL. 1960-talets mitt.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
Klubbat pris 
406 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
Klubbat pris 
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
NIKOLAI LEHTO, TVÅ ENAR.
Klubbat pris 
450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

298. Jockum Nordström, "Kyparen".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK