Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
Klubbat pris 
65 005 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
LEENA LUOSTARINEN, "DEN RÖDA ÖKNEN".
Klubbat pris 
47 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "DALRIPANS DAGBOK".
Klubbat pris 
23 500 EUR
Utropspris
25 000 - 35 000 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, "DIMENSIONELL FUNKTION".
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
13 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
9 700 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
KAJ STENVALL, "VÄRDEN OCH HANS OMEDELBARA NÄRVARO".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris 
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, KONSTGLASFAT, 3860. Iittala, 1950-talets mitt.
Klubbat pris 
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Klubbat pris 
7 202 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
JUHANI LINNOVAARA, "SKRÄMD KVINNA".
Klubbat pris 
7 005 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
BRUNO CECCOBELLI, "LUCE SU PLANCIA".
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
6 001 EUR
Utropspris
5 500 - 6 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
ANITRA LUCANDER, RYTTARE.
Klubbat pris 
5 920 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
ANITRA LUCANDER, "MUSIK".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 860 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
4 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SAM VANNI, "HJUL".
SAM VANNI, "HJUL".
Klubbat pris 
4 401 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR,  Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR, Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
KYLLIKKI SALMENHAARA, KERAMIKVAS. Sign. KS Arabia. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
LEO LINDSTEN, MODELL.
LEO LINDSTEN, MODELL.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA.  Hotell Marski, 1961.
ILMARI TAPIOVAARA, GOLVLAMPA. Hotell Marski, 1961.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
JAAKKO SIEVÄNEN, "TOM ATELJÉINTERIÖR I".
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
ELVI MAARNI, METANDE POJKAR.
Klubbat pris 
3 545 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
OLE KANDELIN, "VÄNTAN".
Klubbat pris 
3 405 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
KUUTTI LAVONEN, "REGINA CELI".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
TIMO SARPANEVA, GLASSKULPTUR. Sign. Timo Sarpaneva 1988, Iittala.
Klubbat pris 
3 250 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
JUHANI LINNOVAARA, CHAMBORD SLOTT.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR.  Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
KIM SIMONSSON, KERAMIKSKULPTUR. Idol. Sign. HL TP, 3/5, Kim. Arabia.
Klubbat pris 
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR