Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
TAPIO WIRKKALA, GLASSKULPTUR. Signerad Tapio Wirkkala Iittala 3587.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RISTO VILHUNEN, VINTERLANDSKAP.
RISTO VILHUNEN, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 105 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
Klubbat pris 
1 070 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
Klubbat pris 
1 052 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PER STENIUS, "KÖKSBORDET".
PER STENIUS, "KÖKSBORDET".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TERO LAAKSONEN, "ÖVER STRÖMMEN".
TERO LAAKSONEN, "ÖVER STRÖMMEN".
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
Återrop
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ELLEN THESLEFF, MODELL.
ELLEN THESLEFF, MODELL.
Klubbat pris 
948 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
Klubbat pris 
895 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD  405. 1955-1968.
FLORENCE KNOLL, BORD 405. 1955-1968.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER".
PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER".
Återrop
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
Klubbat pris 
825 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 300 EUR
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Klubbat pris 
819 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
DORA JUNG, BILDVÄVNAD. Signerad. 1970-tal.
DORA JUNG, BILDVÄVNAD. Signerad. 1970-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, KATEDRALEN.
JUHANI LINNOVAARA, KATEDRALEN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PER STENIUS, KOMPOSITION.
PER STENIUS, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ERIK ENROTH, I PARKEN.
ERIK ENROTH, I PARKEN.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR