Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
KAJ FRANCK, VAS. Sign. Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1970-tal.
Klubbat pris 
2 860 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
Klubbat pris 
2 850 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
EINARI WEHMAS, "STADSBILD".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
MARINO MARINI, RYTTARE.
MARINO MARINI, RYTTARE.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
KALERVO KALLIO, NAKEN SKÖNHET.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 5 000 EUR
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
EINO (Eino Romppanen), ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - RÖD".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H. AHTELA, VINTERVY.
H. AHTELA, VINTERVY.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
H. AHTELA, VINTERBILD.
H. AHTELA, VINTERBILD.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
1 860 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö. 1950-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Signerad Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö. 1950-tal.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
REINO HIETANEN, "BEHÅLLARE".
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, KARMSTOL, Karuselli. Formgiven 1965, tillverkare Haimi.
YRJÖ KUKKAPURO, KARMSTOL, Karuselli. Formgiven 1965, tillverkare Haimi.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
KRISTIAN KROKFORS, "LÅNGT BORTA - BLÅ".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
GÖRAN AUGUSTSON, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
PER STENIUS, "VID GANGES STRAND".
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÅVAN.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPETTER, ETT PAR. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPETTER, ETT PAR. Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 300 EUR
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FÖRLÄNGBART BORD. Tender by Desalto. Decoma design, 1988.
FÖRLÄNGBART BORD. Tender by Desalto. Decoma design, 1988.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR