Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
TAPIO WIRKKALA, DOPSKÅL. Sign. Tapio Wirkkala Iiittala.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
GUNILLA JUNG, BORDSLAMPA, modell 2004. Tillverkare Orno, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
KRISTIAN KROKFORS, "KARTA".
Klubbat pris 
960 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "MIDVINTERMÖRKRET BÖRJAR, NATTEN STANNAR".
Klubbat pris 
65 005 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
RUT BRYK, KERAMIKFAT, Frukter. Sign. Bryk. Arabia, 1953-54.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
CARL-AXEL ACKING, TAKLAMPA. Bröderna Malmströms, ca 1940.
Klubbat pris 
8 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
630 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, BROSCH, "Drivved", 14K guld. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
TIMO SARPANEVA, RYA, Karhunkäpälä. Pohjanlahti-rya, Villayhtymä Oy, 1960.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
SAM VANNI, KOMPOSITION.
SAM VANNI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen lasi Oy. Tidigt 1970-tal.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9029-5. Taito.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
MARTTA WENDELIN, EFTER STORMEN (HOGLAND).
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ANITRA LUCANDER, VY.
ANITRA LUCANDER, VY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Ur serien Corpus Domini. Arabia, 1953.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Semiramis", turmaliner, 14K guld. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
SEPPO KÄRKKÄINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
TAPIO JUNNO, "FÅGELFÖNSTER".
Klubbat pris 
2 105 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
RAFAEL WARDI, "HÄSTAR".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Taito, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
KIMMO PYYKKÖ, I VINDEN.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
TAISTO AHTOLA, "KVINNOKRAFT".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5066. Tillverkare Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
UNTO KOISTINEN, VILANDE AKT.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
PAAVO TYNELL, TAKKRONA. Tillverkad av Taito Oy. 1950-/60-tal.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, RENHJORD FÖRE STORMEN.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
CHRISTINA SNELLMAN, BY I SÖDERN.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "O2X", silver, Lapponia 1977.
Klubbat pris 
340 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
GUNNEL NYMAN, FAT, Facett I. Sign. G. Nyman, Riihimäenlasi Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
13 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
PAUL OSIPOW, KOMPOSITION MED GULT.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
MAUNO MARKKULA, "SPÅRVAGN".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
TAPIO JUNNO, "MOTLJUS".
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 260 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
LISA JOHANSSON-PAPE, BORDSLAMPA, Missis, Orno/Iittala.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
OLLI LYYTIKÄINEN, SLUTSATS.
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE, 2 ST, Ekenäs 1978.
Klubbat pris 
406 EUR
Utropspris
400 EUR
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, GLASSKULPTUR Såpbubbla. Notsjö, tidigt 1960-tal.
KAJ FRANCK, GLASSKULPTUR Såpbubbla. Notsjö, tidigt 1960-tal.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
ILMARI AALTO, SHACKSPELARE.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
ALVAR AALTO, pallar, 3 st, modell Y61, Artek, 1900-talets slut.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa modell 9602, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy eller Idman. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, COLLIER, 14K guld, Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
FÅTÖLJER, ETT PAR. "Panu" Asko.
Klubbat pris 
220 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAUL BOMAN, SOFFBORD. Finland, 1950-tal.
PAUL BOMAN, SOFFBORD. Finland, 1950-tal.
Klubbat pris 
590 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
AHTI LAVONEN, "PÅ DUKEN".
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-20. Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Tillverkad av Taito Oy. 1930/40-tal.
Klubbat pris 
4 810 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
BENGT LINDSTRÖM, SKEPNAD.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
ALVAR AALTO, BORD, 915. Artek, formgivet 1932.
Klubbat pris 
1 070 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
AARNO SALOSMAA, "KOMPOSITION".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris 
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
ALVAR AALTO, BORD. Artek 1940-tal.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
SULHO SIPILÄ, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
ESKO TIRRONEN, "LANDSKAP OCH MOLN".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR