Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
EVA ANTTILA, BILDVÄV. I festklänning. Sign. E A.
Klubbat pris 
430 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
JUHANA BLOMSTEDT, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBANDSUR, 18K guld, Lapponia 1975.
Klubbat pris 
2 522 EUR
Utropspris
2 600 - 2 800 EUR
RISTO VILHUNEN, VINTERLANDSKAP.
RISTO VILHUNEN, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
1 105 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
BENGT LINDSTRÖM, "FÖRSVARSTALET" 1962.
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
MICHAEL SCHILKIN, VALPEN IMMO. Sign. Schilkin Arabia. 1948.
Klubbat pris 
2 850 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, SOFFBORD. Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Blad. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, Finland 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KARI HUHTAMO, FORMER.
KARI HUHTAMO, FORMER.
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA, modell K10-10. Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
RAIMO UTRIAINEN, UR SERIEN "I LAGER".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
TOM OF FINLAND, SILHOUETTE - UNDER THE BRIDGE.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, RING, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
JIRI KOLÁR, "MEMORIA CLARA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
JUHA SOISALO, "ALICE IN WONDERLAND II".
Återrop
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
JUHANI LINNOVAARA, AMERIKATANTEN.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris 
7 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
MARIA LINDEMAN, TAKLAMPA NR K2-1. Stämplad Idman.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
SULHO SIPILÄ, STILLEBEN MED TEKANNOR.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Variatio", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
SIGRID SCHAUMAN, VY FRÅN BORGÅ.
Återrop
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPETTER, ETT PAR. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPETTER, ETT PAR. Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 300 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9209, Taito Oy. 1940-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
3 600 - 4 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
RAIMO UTRIAINEN, "VATTENBRYN".
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MARINO MARINI, RYTTARE.
MARINO MARINI, RYTTARE.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
DORA JUNG, BILDVÄVNAD. Signerad. 1970-tal.
DORA JUNG, BILDVÄVNAD. Signerad. 1970-tal.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
KRISTIAN KROKFORS, ANDALUCIA.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
MATTA, Beni Ourain, Marocko, 1970/1980-tal.
MATTA, Beni Ourain, Marocko, 1970/1980-tal.
Klubbat pris 
661 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, VAS. Savoy. Sign. Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
17 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, brosch " På ytan", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
362 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
VOITTO HAAPALAINEN, BORDSLAMPA. Idman.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
ALVAR AALTO, PALLAR, 4 ST, modell 60, 1930-50 tal.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Sign. Arabia FHK.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
ALVAR AALTO, BORD, 907B. Artek, formgivet 1933.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
YRJÖ SAARINEN, "LAURA".
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
MAX SALMI, "SKÅDESPELERSKAN".
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
PENTTI TULLA, "TESTBILD".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
EERO HIIRONEN, "CENTER".
EERO HIIRONEN, "CENTER".
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 500 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Rosengirland. Sign. Bryk.
Klubbat pris 
7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
BERTEL GARDBERG, BÄGARE 3 ST, Ekenäs 1975.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
ALVAR AALTO, KARMSTOL NR. 400. Formgiven 1936.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1968.
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1968.
Klubbat pris 
203 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
REINO HIETANEN, "PÅ TU MAN HAND".
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
JUHANI LINNOVAARA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
ANITA SNELLMAN, HUS PÅ IBIZA.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
KALERVO PALSA, INTERIÖR.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
OUTI IKKALA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
JUHANA BLOMSTEDT, "ILKKA OCH ANNIKA".
Klubbat pris 
3 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia. 1970-tal.
Klubbat pris 
681 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR,  Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKSKULPTUR, Fjäril. Signerad och märkt Rörstand.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
VEIKKO MARTTINEN, KVINNA MED FIOL.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris 
370 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, modell 2063. Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
PABLO PICASSO, "FAMILIE DE SALTIMBANQUES".
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR