Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

289 föremål
211. Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
236. Gerda Thesleff, vas, porslin, signerad GT.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
258. Gunnel Nyman, Bokhylla, 1940-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
152. Gunnel Nyman, GLASSERVIS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
182. Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
334. Gunnel Nyman, Soffa, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
141. GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
382. HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
282. Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
377. JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
186. Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
150. Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
224. Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
232. Kyllikki Salmenhaara, FAT, stengods, signerad KS Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
222. Kyllikki Salmenhaara, Vas, signerad KS, Arabia.
Klubbat pris
900 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
390. Laila Karttunen, RYA, modell för Wetterhoff, 1930-tal. Ca 210x142 cm.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
118. Liisa Vitali, RING, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
347. Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, Orno 1960-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
218. MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia.
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
197. Michael Schilkin, LODJUR.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
287. Märta Blomstedt, fåtöljer, ett par Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris
11 300 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
138. Nanny Still, HÄNGE, titan, silver. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
376. PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR
332. PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
325. Paavo Tynell, Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR