Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

280 föremål
341. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
237. Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
223. Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
10 500 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
243. Paavo Tynell, Skål, brons, Taito.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
293. Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
340. Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal.
Klubbat pris
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
260. Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
333. Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
123. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
196. Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
279. Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
224. Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
280. Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
198. Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
209. Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
308. Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR