Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

280 föremål
318. Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
392. René Fumeron, vävnad, signerad. 1960-tal.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
197. Michael Schilkin, LODJUR.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
136. Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
240. ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
255. TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
376. PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR
396. CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm.
Klubbat pris
Utropspris
700 - 900 EUR
182. Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
200. Toini Muona, Vas, keramik, signed TM.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
377. JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
238. TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
332. PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
278. Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
141. GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
371. ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR