Värdera enkelt digitalt – vi hämtar

Läs mer och värdera här

Helsinki Design + Contemporary Art F201

Se föremål till försäljning online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (mån - fre kl. 13-17).

Auktion: 20 mars - 5 april, online.
Öppettider: Måndag – tisdag kl. 13–17, onsdag kl. 13–18, torsdag – fredag kl. 13–17, Mastgatan 4-6, Helsingfors.

Boka en privat visning per e-post Boka en privat visning per telefon

377 föremål
OIVA TOIKKA, skulptur osignerad, Nuutajärvi Notsjö.
2 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A331, Valaistustyö.
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SILJA RANTANEN, UTAN TITEL.
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
3 100 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, SKÅL, mässing, oy Taito ab.
700 EUR
Utropspris
900 - 1 100 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
310 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
220 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FUJIWO ISHIMOTO, relief, keramik, signerad Ishimoto -07.
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, fåtölj, "Paimio nr 91", Artek.
3 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "DINA TÅRAR".
600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
120 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SIRPA SÄRKIJÄRVI, "OBSERVATÖR".
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
SOFFA OCH FÅTÖLJER, ett par, 1950-tal.
400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RUT BRYK, relief, signerad Rut Bryk.
6 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
MAARIA MÄRKÄLÄ, "UTAN TITEL FÖR TILLFÄLLET".
500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, "Fönster", signerad Rut Bryk. 1980-tal.
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1900-talets mitt.
450 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "NATTENS RIDDARE".
450 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, matbord H94, Artek 1900-talets mitt.
1 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIC HYNYNEN, "GANG".
520 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtöljer, ett par, 1900-luvun puoliväli.
4 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARIKA MÄKELÄ, "MÅLNING".
5 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, soffa, 1900-talets mitt.
540 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HENRY WUORILA-STENBERG, "MÅLNING".
2 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
375 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 111, Valaistustyö.
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
300 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
CRIS AF ENEHIELM, "BÄSTISAR".
700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, relief, stengods, signerad Schilkin.
2 600 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
PAAVO TYNELL, spegel, Taito 1930-tal.
460 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, soffbord, Artek 1900-talets mitt.
150 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JAAN ELKEN, "WRITING ON THE WALL IV".
720 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
1 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAARIA OIKARINEN, "FEBER".
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND "Bali", 14K guld. Lapponia 1975.
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, takkrona, Idman 1900-talets mitt.
620 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1950-tal.
30 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
ERIC HYNYNEN, "STEGLITS".
325 EUR
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
TIINA LAASONEN, "NORDIC WALK - FLYKTIG".
420 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell 330, Valaistustyö.
1 050 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR