Nordic Design Sale F205

Auktion: 9 − 25 april, online.
Adress: Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors

310 föremål
Dora Jung, bildväv, signerad Dora Jung.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Paavo Tynell & Gunnel Nyman, Taklampa, Taito, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
3 705 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Takkrona, Murano, Italien 1960/1970-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Paavo Tynell, skål, brons, Taito.

Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
Bertel Gardberg, ostbräde, Finnmade Gardberg, Norrmark slöjd.
Klubbat pris
2 300 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Fåtöljer ett par, 1950-tal.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
Relief, Artek 1960-tal.

Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Greta Skogster-Lehtinen, rya, Kodiksamin Kutomo, 1940-tal. Ca 120x85 cm.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Soffa 1960-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Lisa Johansson-Pape, modell 30-061, Stockmann Orno 1960-tal.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR