Nordic Design Sale F205

Auktion: 9 − 25 april, online.
Adress: Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors

309 föremål
Birger Kaipiainen, skålfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
10 600 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Björn Weckström, Armband "Technotitlan", 18K guld. Lapponia 1969.
Klubbat pris
10 403 EUR
Utropspris
8 000 - 9 000 EUR
Rut Bryk, relief, keramik, signerad Bryk II.
Klubbat pris
9 200 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
Fåtöljer, ett par, Mobilia 1930-tal.
Klubbat pris
4 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Kai Ruokonen, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Paavo Tynell, takkrona, Taito.

Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
Paavo Tynell & Gunnel Nyman, Taklampa, Taito, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
4 100 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Birger Kaipiainen, bordsklocka, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
3 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
Klubbat pris
3 705 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell K1-9/5 Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Lennart Segerstråle, rya, unik. Ca 170x110 cm.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Birger Kaipiainen, kanna, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Soffa 1960-tal.
Soffa 1960-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Sigurd Frosterus, fåtölj, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

338. Torsten Andersson, "Björken".
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Fair warning
32 000

ditt bud
31 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK