BLÅ – Ett livsbo H065

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Alexander Tallén, Utan titel.25 000 SEK
2Olle Bærtling, "Hexagonal". Ur sviten: "The Angles of Open Form Infinite Space from Cinètisme to Open Form 1949 - 1968".8 500 SEK
3Einar Höste, "K 59".11 000 SEK
4Per B. Sundberg, ljusstake, egen ateljé, 2000-tal.4 000 SEK
5Axel Knipschild, "To and for Arman".4 000 SEK
6Josef Frank, golvlampa, modell 1842, Firma Svenskt Tenn.4 500 SEK
7Alberto Magnelli, Utan titel.3 500 SEK
8Åsa Bonnier, urna med lock "Splash", Paris 2006.9 500 SEK
9Jonas Åkerlund, "Min bästa bög", 2006.Återrop
10Carl Richard Söderström, skulptur "Young Tree", egen ateljé, Stockholm 2013.8 000 SEK
11Carl Richard Söderström, väggskulptur, egen ateljé, Stockholm 2017.4 500 SEK
12Fredrik Wretman, "MoMA", 1991.15 000 SEK
13"Red Chair", ed. 6/10, Gallery Pascale 2005.Återrop
14Håkan Bengtsson, Utan titel.13 000 SEK
15Martin Wickström, "Mobile Home IV".10 000 SEK
16Martin Wickström, "Mobile Home II".8 000 SEK
17vas, "Spots I", Tacoma glashytta, Seattle, USA 2015, unik.Återrop
18Ann Wåhlström, "Lollipop", 2015.3 000 SEK
19Victor Vasarely, "Tuz", ur "Bach Vasarely".Återrop
20Per Olof Ultvedt, "Svarta Snurran".12 000 SEK
21Joseph Kearing, "Yellow Eclipse".18 000 SEK
22Gert Germeraad, Utan titel.4 000 SEK
23Beck & Jung (Holger Bäckström & Bo Ljungberg), "23".Återrop
24Signe Persson-Melin, tekanna, signerad och daterad 2006.7 500 SEK
25Christo & Jeanne-Claude, "Store Front (Project for Galerie Aronowitsch - Kv Klippan 10, ombyggnadsplan - Stockholm)".7 000 SEK
26Tom Mårtenson, sidobord, specialritat, Perranch Concrete Design, Sverige 1980-tal.4 500 SEK
27Barbro Östlihn, "Parquet d'Honfleur".140 000 SEK
28Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp.10 000 SEK
29Duchesse Brisée, Louis VXI-stil, Frankrike, 1900-tal.10 000 SEK
30Ljuskrona, Rokoko-stil, tidigt 1900-tal.Återrop
31Petter Falck, "Hommage à Pilo".3 500 SEK
32"Två svart vita".Återrop
33Sivert Lindblom, "Människa mot vitt".11 000 SEK
34Ettore Sottsass, "Shiva" vas, B.D. Barcelona, efter 1973.3 900 SEK
35Sofia Änghede, "#9", 2002.14 000 SEK
36Maria Miesenberger, "Utan titel" (Kattungen).16 000 SEK
37Michael Johansson, "Bender".Återrop
38Karlsson & Björk (Erik Björk & Mattias Karlsson), bordslampa, "Boom", edition om 2 exemplar, egen studio, 2014.5 000 SEK
39Victor Vasarely, "Venus" ur "Jalons".10 000 SEK
40Victor Vasarely, "Baya".Återrop
41Makode Linde, skulptur / bordslampa "Frihetsgudinnan", 2000-tal.9 000 SEK
42Ulrik Samuelson, "Panzar dubbla".6 500 SEK
43Jacob Dahlgren, Utan titel.1 600 SEK
44Kina Björklund, ljusstake, glaserat lergods, Gustavsberg 2000-tal.3 000 SEK
45Ebba Matz, "Sirener".9 500 SEK
46"Bleka damen, Barcelona", 1959.Återrop
47Einar Höste, "N 42".1 600 SEK
48Einar Höste, "No 44".2 000 SEK
49Gijs Papavoine, fåtöljer ett par, "Dandy", Montis, Nederländerna, 2000-tal.4 000 SEK
50Roger Feraud, tamburmajor, Frankrike 1950-tal.5 000 SEK
51Mats Theselius, fåtölj "Bruno", Källemo, 2000-tal.17 000 SEK
52Mats Theselius, soffbord, "Sven", Källemo, 2000-tal.11 000 SEK
53Mari Rantanen, "Home sweet Home".34 000 SEK
54Lucio Fontana, Concetto Spaziale (Teatrino), ur: "Quattro oggetti di Lucio Fontana e due poesie di Salvatore Quasimodo".Återrop
55Maria Friberg, "Aware but still there 2", 2002.50 000 SEK
56Sahoko Yamada, Utan titel.1 600 SEK
57Paolo Deganello, fåtölj, ”Torso Lounge Chair”, Cassina, Italien 1980-tal.7 500 SEK
58Pelarbord, Italien, 1980-tal.1 800 SEK
59Einar Höste, 8 delar ur "Ändlös vägg".2 600 SEK
60Lars-Erik Falk, "Svart modulskulptur B45".8 000 SEK
61Inger Ekdahl, Utan titel.44 000 SEK
62Oscar Reutersvärd, Uppåtsträvande rörelse.13 000 SEK
63Peter Frie, Utan titel.32 000 SEK
64Iván Grünewald, Parklandskap.6 000 SEK
65Edvin Öhrström, ljusstakar, ett par, "Egyptiska", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1988.6 000 SEK
66Josef Frank, soffbord "Diplomat", modell 2073, Firma Svenskt Tenn, 1970-tal.25 000 SEK
67Anders Knutsson, "#21 P".Återrop
68Bordslampa, Österrike, märkt Wien 1928.10 000 SEK
69Tage Andersen, ytterfoder, patinerad metall, Danmark, 1900-talets slut.2 000 SEK
70Pierre Haubensak, "Doors of perception".22 000 SEK
71Mikael Richter, "Neonhus".16 000 SEK
72Lieux, bordslampa "Monkey", Frankrike 2000-tal.4 000 SEK
73Gustaf Nordenskiöld, objekt/ljusstake "R.p.m - a rotation in stillness" (blue no 1), unik, ca 2009.5 000 SEK
74Stefan Lundgren, "Vitale Module-Castle", 2001.4 500 SEK
75Clay Ketter, "Spider Woods", 2012.7 000 SEK
76"Betongruin Guatemala".Återrop
77Mats Theselius, vas "Ekorr-djävulen / Wiewiór Diabel", Agador, Polen 1991.1 600 SEK
78Mats Theselius, skulptur med spegel "Anden i flaskan", ed. 50/50, 1991.4 000 SEK
79Henryk Stazewski, Utan titel.1 350 000 SEK
80Sebastian Schildt, skål med emaljerad insida, sterlingsilver, Stockholm, 2017.8 000 SEK
81Sebastian Schildt, skål med emaljerad insida, sterlingsilver, Stockholm, 2015.8 500 SEK
82Esko Männikkö, "Organized freedom #85", 1999-2000.28 000 SEK
83Nils Kölare, "Svenskt landskap" (Flaggskiss).3 500 SEK
84Marie-Louise Ekman, "Uccello ferito (sårad fågel)".8 500 SEK
85Tom Dixon, fåtölj “Fresh fat easy chair”, Tom Dixon Studios, London, efter 2001.15 000 SEK
86Gino Sarfatti, taklampa, modell 2097/30, Flos, Italien.5 600 SEK
87Jacob Dahlgren, "A Wonderful World of Abstraction".3 500 SEK
88Takarmatur, Jugend, 1900-talets början.12 000 SEK
89Stolar, 6 stycken, senempire, ca 1800-talets mitt.8 500 SEK
90Ellen Jolin, Tyska kyrkan, Stockholm.3 500 SEK
91Ljusstakar med stormlyktor, ett par, 1900-talets första hälft.5 000 SEK
92Royal Copenhagen, servis, 107 delar, "Musselmalet", 1900-tal.36 000 SEK
93Jerker Andersson, Utan titel.2 600 SEK
94Martin Wickström, "Torgny".9 000 SEK
95Carla Peters, Wonderable, vas, "Sovenir Holland", Pols Potten, Thailand 2000-tal, nr 076.5 500 SEK
96Walt Disney, "Mickey's Trailer, 1938".7 500 SEK
97Anne Nilsson, flakong, ed. 6/50, Orrefors Gallery 1992.1 000 SEK
98Paolo Rizzatto, skrivbordslampa, modell 613, Arteluce, Italien, efter 1975.2 200 SEK
99Maria Friberg, "Boys Are Us", 2005.24 000 SEK
100Carsten Regild, Utan titel.1 600 SEK