Kan inte nå servern

Bukowskis Julauktion S195

 
902 föremål
554. POUL HENNINGSEN
Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
554. POUL HENNINGSEN Takarmatur, "PH-kontrast", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
248. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, Sverige. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
562. LE CORBUSIER 
Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
562. LE CORBUSIER Soffa, "LC3", Cassina, Italien.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
15. LJUSSTAKAR, 2 st snarlika. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
169. LJUSSTAKAR, ett par. Tenn. Hans Wiksten, Västerås 1782-1810/14.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
489. FAT, glas. Tapio Wirkkala, Iittala.
Klubbat pris 
1 025 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
26. HÄNGSKÅP, allmoge. Rättvik, Dalarna, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
92. KISTA, allmoge. Norrbotten. Invändigt daterad 1808.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
948. ARNOLD BENSINSTATION, Tyskland, ca 1955.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
522. FRANCE & DAVERKOSEN
Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
522. FRANCE & DAVERKOSEN Soffbord, Danmark, 1950-60-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
44. FIGURGRUPP, porslin. Christian Thomsen, Konglig dansk.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
501. FAT, porslin. Frankenthal, Paul Hannong (1755-9).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
649. RÖKELSEKAR, grön sten. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
729. BÄGARE, 3 st, silver, olika mästare, Moskva 1863-1895.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
536. SOFFA. Josef Frank, Svenskt Tenn. Mod 968.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
919. STEIFF ROLY-POLY HARE, Tyskland, 1909-18.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
920. STEIFF ANKOR, 2 st. Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
921. STEIFF SPANIEL, Tyskland, 1926-34.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
958. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
957. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
907. DAMDOCKA, Tyskland, ca 1870-80. Sk "China-Head".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
975. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-8 1937. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
976. MUSSE PIGG TIDNINGEN. NR 1-15, 1938. GD-FN.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
917. BILD-LILLI, Tyskland, 1955-58.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
930. ALPS PACKARD PATRICIAN 400, Japan, 1953.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
959. SCHUCOFIGUR, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
931. NOMURA TOYS FORD MUSTANG, Japan, 1960-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
124. VAS, porslin, Kanton Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
436. LJUSKRONA, för sju ljus. Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
753. Empiredam.
753. Empiredam.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
233. Edwin Hayes, Marin.
233. Edwin Hayes, Marin.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. Empire herre.
597. Empire herre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
464. OKÄND KONSTNÄR 1800-talets första hälft. Gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
381. MAT- OCH KAFFESERVIS, 101 delar, porslin. Berlin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
229. PALL, Josef Frank Svenskt Tenn modell 1034.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
254. FAT, 3 st, emalj på koppar, Qing dynastin, omkr 1800-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
369. SKEDFAT, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
252. SNUSFLASKOR, 5 st, glas och sten. Kina, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
771. SNUSHUND, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
624. Ivan Ivarson, Från Seinestranden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. Suzan Etkin, Utan titel.
342. Suzan Etkin, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
344. SKULPTURER, ett par, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
483. ENARMAD BANDIT, "Sega Bonus Jackpot" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
694. Andrei Roiter, Utan titel.
694. Andrei Roiter, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
479. Donald Lipski, Cone.
479. Donald Lipski, Cone.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
125. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, italiensk skola, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
589. LJUSKRONA. Oscariansk, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
650. SLAGBORD. Allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
739. BRÄNNVINSFLASKA med 7 st GLAS. Tapio Wirkkala, Iittala- 47.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 2 000 SEK
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
553. MICHAEL DAHL, hans efterföljd, olja på duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
150. TALLRIKAR, 4 (2+1+1), porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
400. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
182. TALLRIKAR, 8 st, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
932. DISTLER PORSCHE ELECTRO MATIC 7500, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
962. SCHUCOFIGUR, Tyskland, ca 1950. Jonglerande clown.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
960. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Trummande clowner.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
933. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
961. SCHUCOFIGURER, 2 st. Tyskland, ca 1950. Jonglerande clowner.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 - 1 800 SEK
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
934. ARNOLD OPEL, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
947. TIPP & CO MOTORCYKEL, Tyskland, ca 1950. Märkt TCO-59.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
36. Damporträtt.
36. Damporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
685. Damporträtt.
685. Damporträtt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
94. Pastoral figurscen.
94. Pastoral figurscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
227. Giovanni B di Jacopo Rosso Fiorentino Efter, Porträtt av en ung man.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
267. Skålande putti.
267. Skålande putti.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
384. Axel Petersson Döderhultarn, Brudparet ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
310. GOLVLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
592. INDUSTRILAMPA, PeFeGe, Sverige, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
496. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulptur, trä, stämpelsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
618. Axel Petersson Döderhultarn, Par ur bröllopsgruppen.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
600. Elias Martin Tillskriven, Vestal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
237. VAS, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
398. MUGG, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
327. FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
221. VAS, porslin. Qing dynastin. Transition-stil.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
487. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
513. VAS, porslin. Kina.
513. VAS, porslin. Kina.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
376. MUGG, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
210. BÄGARE, silver. Nils Grubb, Hudiksvall 1777.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
727. BÄGARE, silver. Johan Söderdahl, Söderköping 1778.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
712. BÄGARE, silver. Erik Granroth, Sala 1746.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
555. SÄNGVÄRMARE, mässing och koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
99. SKÅLFAT, porslin. Sung dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
338. TALLRIKAR, 3 st, djupa, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
722. TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
385. TALLRIK, porslin. Meissen 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
70. NATTLJUSSTAKE, silver. John Edwards, London 1789.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
274. John Wilson Hepple, Rävjakt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
663. SOPHUS JACOBSEN, olja på duk, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
587. Greta Gerell, Arbetshästen.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
183. Ivar Morsing, Motiv från Spanien.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
670. Hjalmar Strååt, Kafferep på holmen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK