Kan inte nå servern

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

 
87 föremål
3 st vaser, Strömbergshyttan och Kosta.
1d
3 st vaser, Strömbergshyttan och Kosta.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
2d
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
2d
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
21 tim 1m
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
Aktuellt bud
350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
2d
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
20 tim 7m
Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
Aktuellt bud
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spegel, 1930-40-tal.
2d 21 tim
Spegel, 1930-40-tal.
Aktuellt bud
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
20 tim 51m
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
Aktuellt bud
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.