No connection to server

Lilla Bukowskis S190

 
1595 items
638. BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-tal.
638. BANDSKED, allmoge, Forsa, Hälsingland, 1800-tal.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
643. PRAKTVAS, brons. Japan, Meiji.
643. PRAKTVAS, brons. Japan, Meiji.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
996. BORD, "ART AGAINST AIDS" .
Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992.
996. BORD, "ART AGAINST AIDS" . Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
991. MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal.
991. MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1588. DRÄKTJACKA, Chanel, Paris, våren 2005.
1588. DRÄKTJACKA, Chanel, Paris, våren 2005.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1042. KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.
1042. KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1059. ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.
1059. ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 SEK
1061. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.
1061. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1070. SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal.
1070. SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1072. KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.
1072. KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1073. MÅLNING på siden, Kina. Qing.
1073. MÅLNING på siden, Kina. Qing.
Hammer price 
3 800 SEK
Estimate
3 000 SEK
1051. Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen.
1051. Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1035. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
1035. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 SEK
1036. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
1036. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 SEK
347. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
347. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
353. CREMEKOPP med LOCK och FAT, porslin. Flora Danica, Köpenhamn 1958.
353. CREMEKOPP med LOCK och FAT, porslin. Flora Danica, Köpenhamn 1958.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
358. KRUKA, stengods. Mingderivat.
358. KRUKA, stengods. Mingderivat.
Hammer price 
1 800 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
357. TEDOSA MED LOCK, porslin. Transition.
357. TEDOSA MED LOCK, porslin. Transition.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
584. RING med nio briljantslipade diamanter i rosett.
584. RING med nio briljantslipade diamanter i rosett.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
1162. KOLONN, gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
1162. KOLONN, gustaviansk stil, 1800/1900-tal.
Hammer price 
2 500 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1139. POKALGLAS med LOCK, England 1800-tal.
1139. POKALGLAS med LOCK, England 1800-tal.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1145. FIGUR, svartpatinerad brons. Qing.
1145. FIGUR, svartpatinerad brons. Qing.
Hammer price 
17 000 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1612. DRÄKT, Yves Saint Laurent.
1612. DRÄKT, Yves Saint Laurent.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 SEK
1121. Olle Bonniér, "Roterande ljud".
1121. Olle Bonniér, "Roterande ljud".
Hammer price 
4 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1123. Robert Högfeldt, Luffaren och solbadande kvinna.
1123. Robert Högfeldt, Luffaren och solbadande kvinna.
Hammer price 
3 600 SEK
Estimate
3 000 SEK
1125. Gillis van Tilburg I tillskriven, Krogscen.
1125. Gillis van Tilburg I tillskriven, Krogscen.
Hammer price 
2 400 SEK
Estimate
3 000 - 2 400 SEK
1134. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1134. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
4 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
389. Yngve Berg, Vinterbild från Djurgården. (Af Portijns väg 1-3).
389. Yngve Berg, Vinterbild från Djurgården. (Af Portijns väg 1-3).
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
667. Lars-Erik Falk, Utan titel.
667. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
668. Fritz Klingbeil, "418".
668. Fritz Klingbeil, "418".
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
677. Harry Booström, Utan titel.
677. Harry Booström, Utan titel.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
385. SMÖRPANNA, silver. Okänd smed , Moskva 1834.
385. SMÖRPANNA, silver. Okänd smed , Moskva 1834.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 SEK
1221. COASTER, Emes & Barnard, London 1812.
1221. COASTER, Emes & Barnard, London 1812.
Hammer price 
5 000 SEK
Estimate
3 000 SEK
1727. SMYCKESSKRIN, Louis Vuitton.
1727. SMYCKESSKRIN, Louis Vuitton.
Hammer price 
21 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1260. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige, daterad i gravyren 1778.
1260. KYRKDOSA, ostämplad, Västsverige, daterad i gravyren 1778.
Hammer price 
1 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1732. PLÅNBOK, Hermès. Modell "Dogon".
1732. PLÅNBOK, Hermès. Modell "Dogon".
Hammer price 
4 400 SEK
Estimate
3 000 SEK
1737. HANDVÄSKA, Chanel.
1737. HANDVÄSKA, Chanel.
Hammer price 
10 500 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
1738. HANDVÄSKA, Prada.
1738. HANDVÄSKA, Prada.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
1267. Carl Larsson, "Professor Mårten Sondén".
1267. Carl Larsson, "Professor Mårten Sondén".
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1416. TEATERPROGRAM Ingmar Bergman. "Erik XIV".
1416. TEATERPROGRAM Ingmar Bergman. "Erik XIV".
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1442. SKOGLUND & OLSSON SETO 107 BRANDBIL.
1442. SKOGLUND & OLSSON SETO 107 BRANDBIL.
Hammer price 
5 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1225. Reinhold Norstedt, Lugnet, Lunda.
1225. Reinhold Norstedt, Lugnet, Lunda.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1231. SKÅL, silver. Svårtydd mästarstmpl, empire.
1231. SKÅL, silver. Svårtydd mästarstmpl, empire.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1233. KANDELABRAR, ett par, empirestil.
1233. KANDELABRAR, ett par, empirestil.
Hammer price 
6 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
302. SKÅL, glas. Venini, Murano, Italien.
302. SKÅL, glas. Venini, Murano, Italien.
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
3 000 SEK
495. RELIEF, glas. Kjell Engman, Kosta 1993.
495. RELIEF, glas. Kjell Engman, Kosta 1993.
Hammer price 
4 400 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
507. SKULPTUR, glas. B.Vallien, Kosta Boda.
507. SKULPTUR, glas. B.Vallien, Kosta Boda.
Hammer price 
6 100 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
430. TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
430. TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
4 800 SEK
Estimate
3 000 SEK
446. Thure Wallner, Blåmesar.
446. Thure Wallner, Blåmesar.
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
457. Torsten Esbjörnsson, Abstrakt komposition.
457. Torsten Esbjörnsson, Abstrakt komposition.
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
469. ARVID FOUGSTEDT, akvarell, sign o dat 19:6, 1933.
469. ARVID FOUGSTEDT, akvarell, sign o dat 19:6, 1933.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
622. ÖRHÄNGEN, baguette- och briljantslipade diamanter.
622. ÖRHÄNGEN, baguette- och briljantslipade diamanter.
Hammer price 
4 200 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
827. Danvikstull, Stockholm.
827. Danvikstull, Stockholm.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
799. DOSA, silver. Nils Hoffberg, Stockholm 1759.
799. DOSA, silver. Nils Hoffberg, Stockholm 1759.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 SEK
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
339. TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.
339. TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.
Hammer price 
5 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
364. FOHUNDAR, ett par, elfenben. Stående på träsocklar.
364. FOHUNDAR, ett par, elfenben. Stående på träsocklar.
Hammer price 
1 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
562. SPETSGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
562. SPETSGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
Hammer price 
2 400 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
561. VINGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
561. VINGLAS, ett par, troligen England, 1700-tal.
Hammer price 
2 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
541. Oscar Reutersvärd, Objekt.
541. Oscar Reutersvärd, Objekt.
Hammer price 
4 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
548. Gerd Nordenskjöld, Komposition i blått och svart.
548. Gerd Nordenskjöld, Komposition i blått och svart.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
544. Blomma.
544. Blomma.
Hammer price 
7 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
551. Erik Chambert, Komposition.
551. Erik Chambert, Komposition.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
961. FIGURIN, porslin. Japan, Edo, 1700/1800-tal.
961. FIGURIN, porslin. Japan, Edo, 1700/1800-tal.
Hammer price 
1 900 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
962. DALAHÄSTAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft.
962. DALAHÄSTAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft.
Hammer price 
6 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
944. PG Thelander, Komposition med badanka och morot.
944. PG Thelander, Komposition med badanka och morot.
Hammer price 
3 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
951. Fruls Tilpo, Utan titel.
951. Fruls Tilpo, Utan titel.
Hammer price 
1 000 SEK
Estimate
3 000 SEK
952. Roger Risberg, Utan titel.
952. Roger Risberg, Utan titel.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
977. MATTA. Old Kirman. 217x142,5 cm.
977. MATTA. Old Kirman. 217x142,5 cm.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
Hammer price 
3 400 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1408. FILMPRIS, Mauritzstatyn.
1408. FILMPRIS, Mauritzstatyn.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
492. VAS, glas. Graal. Anne Nilsson, Orrefors 1988.
492. VAS, glas. Graal. Anne Nilsson, Orrefors 1988.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
772. Josefina Holmlund, Vidsträckt sommarlandskap.
772. Josefina Holmlund, Vidsträckt sommarlandskap.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
755. Ernst Billgren, Skåp.
755. Ernst Billgren, Skåp.
Hammer price 
5 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
750. LJUSSTAKAR, ett par, silver. London 1935.
750. LJUSSTAKAR, ett par, silver. London 1935.
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
753. KYRKODOSA, silver. Jeremias Wallbom, Uddevalla (1776-1808).
753. KYRKODOSA, silver. Jeremias Wallbom, Uddevalla (1776-1808).
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
676. LJUSSTAKAR, ett par. silver. K.G.Markströms, Uppsala 1975. Eric Löfman.
676. LJUSSTAKAR, ett par. silver. K.G.Markströms, Uppsala 1975. Eric Löfman.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
620. COLLIER, 10 rader guldtråder  med odlade pärlor.
620. COLLIER, 10 rader guldtråder med odlade pärlor.
Hammer price 
3 400 SEK
Estimate
3 000 - 3 500 SEK
600. Björn Weckström, ARMBAND, Björn Weckström, Lapponia, Finland.
600. Björn Weckström, ARMBAND, Björn Weckström, Lapponia, Finland.
Hammer price 
6 200 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
593. Lena Svedberg, Luffarporträtt.
593. Lena Svedberg, Luffarporträtt.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 SEK
1089. Tyra Lundgren, Sittande fågelpar.
1089. Tyra Lundgren, Sittande fågelpar.
Hammer price 
5 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1091. Ante (Anders) Karlsson-Stig, "Nysnö och höstfärger".
1091. Ante (Anders) Karlsson-Stig, "Nysnö och höstfärger".
Hammer price 
6 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK