No connection to server

Lilla Bukowskis S190

 
1595 items
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
Hammer price 
Unsold
Estimate
40 000 - 50 000 SEK
1220. URNOR, ett par, gjutjärn, 1900-tal.
1220. URNOR, ett par, gjutjärn, 1900-tal.
Hammer price 
42 000 SEK
Estimate
35 000 - 40 000 SEK
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
Hammer price 
29 000 SEK
Estimate
35 000 - 40 000 SEK
424. Christian Eckardt Tillskriven, Marin.
424. Christian Eckardt Tillskriven, Marin.
Hammer price 
33 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
434. SKRIVBORD, s.k. partner's desk. Sengustavianskt.
434. SKRIVBORD, s.k. partner's desk. Sengustavianskt.
Hammer price 
68 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
445. Isaac Grünewald, Rosor i röd vas.
445. Isaac Grünewald, Rosor i röd vas.
Hammer price 
42 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
447. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner.
447. Olle Hjortzberg, Stilleben med tulpaner.
Hammer price 
32 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
832. Faraos dotter med Moses-barnet.
832. Faraos dotter med Moses-barnet.
Hammer price 
42 000 SEK
Estimate
30 000 - 35 000 SEK
960. Birgit Broms, "Skridskoåkare".
960. Birgit Broms, "Skridskoåkare".
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
19. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
19. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
Unsold
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
125. SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
125. SKÅP. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
37 000 SEK
Estimate
30 000 - 40 000 SEK
981. W Smithson Broadhead, Hästkapplöpning.
981. W Smithson Broadhead, Hästkapplöpning.
Hammer price 
21 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
422. LJUSKRONA, för 18 ljus. Oscariansk.
422. LJUSKRONA, för 18 ljus. Oscariansk.
Hammer price 
36 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
1161. Helmer Osslund, "Från Medelpad".
1161. Helmer Osslund, "Från Medelpad".
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
25 000 SEK
1411. REGIMANUS, Ingmar Bergman. Till " Ett Dockhem" 1989.
1411. REGIMANUS, Ingmar Bergman. Till " Ett Dockhem" 1989.
Hammer price 
72 000 SEK
Estimate
25 000 - 50 000 SEK
1410. REGIMANUS, Ingmar Bergman. Till "Fröken Julie" 1985.
1410. REGIMANUS, Ingmar Bergman. Till "Fröken Julie" 1985.
Hammer price 
64 000 SEK
Estimate
25 000 - 50 000 SEK
1129. Bo Åke Adamsson, "La Coupole".
1129. Bo Åke Adamsson, "La Coupole".
Hammer price 
54 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
452. Johan Krouthén, Sommarlandskap med pickande höns.
452. Johan Krouthén, Sommarlandskap med pickande höns.
Hammer price 
35 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
466. Evert Lundquist, "Blommorna på berget".
466. Evert Lundquist, "Blommorna på berget".
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
778. Knut Ekwall, Vinterlandskap.
778. Knut Ekwall, Vinterlandskap.
Hammer price 
Unsold
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
833. Gudinnan Hera omgiven av de fyra kontinenterna.
833. Gudinnan Hera omgiven av de fyra kontinenterna.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
802. Unknown artist 19th century. Portrait of a boy.
802. Unknown artist 19th century. Portrait of a boy.
Hammer price 
Unsold
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
566. Yrjö Edelmann, Pappersremsor.
566. Yrjö Edelmann, Pappersremsor.
Hammer price 
32 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
1092. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
1092. Albin Amelin, Blomsterstilleben.
Hammer price 
25 000 SEK
Estimate
25 000 - 30 000 SEK
970. HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.
970. HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1088. Birgit Broms, "Vaxholmsbåt II".
1088. Birgit Broms, "Vaxholmsbåt II".
Hammer price 
21 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1097. Mary Armour "Still life with figure"
1097. Mary Armour "Still life with figure"
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
1707. HANDVÄSKA, Hermès, modell "Kelly shoulderbag".
1707. HANDVÄSKA, Hermès, modell "Kelly shoulderbag".
Hammer price 
29 000 SEK
Estimate
20 000 SEK
336. Gustav Rudberg, "Morgondis Hven".
336. Gustav Rudberg, "Morgondis Hven".
Hammer price 
27 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
403. Olof Arborelius, Historiskt figurmotiv.
403. Olof Arborelius, Historiskt figurmotiv.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
421. Lucien Berthault, "Echos".
421. Lucien Berthault, "Echos".
Hammer price 
41 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
632. Wilhelm von Gegerfelt, Venedig.
632. Wilhelm von Gegerfelt, Venedig.
Hammer price 
15 500 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1023. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
1023. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Hammer price 
31 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
1292. FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900.
1292. FÄRGLITOGRAFISK AFFISCH, omkring 1900.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
511. Johan Krouthén, Sommarlandskap.
511. Johan Krouthén, Sommarlandskap.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
20 000 SEK
855. Vid fruktbordet.
855. Vid fruktbordet.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 22 000 SEK
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
464. Mosse Stoopendaal, "Duvor runt höstackar".
464. Mosse Stoopendaal, "Duvor runt höstackar".
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
455. Hilding Linnqvist, Mansporträtt.
455. Hilding Linnqvist, Mansporträtt.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
631. Bengt Lindström, Röd figur.
631. Bengt Lindström, Röd figur.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
549. Axel Olson, "Blå fågel".
549. Axel Olson, "Blå fågel".
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
Hammer price 
22 000 SEK
Estimate
20 000 SEK
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
482. BAROMETER. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
482. BAROMETER. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
609. COLLIER och ARMBAND med smådiamanter ca 2 ct.
609. COLLIER och ARMBAND med smådiamanter ca 2 ct.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 22 000 SEK
604. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
604. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
24 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
108. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustaviansk Lindome.
108. KARMSTOLAR, tre stycken. Gustaviansk Lindome.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
155. BYRÅ. Gustaviansk.
155. BYRÅ. Gustaviansk.
Hammer price 
21 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
266. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
266. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1034. RING med briljantslipad diamant ca 1 ct.
1034. RING med briljantslipad diamant ca 1 ct.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
18 000 SEK
491. RING, 18K vitguld med briljant- och baguetteslipade diamanter.
491. RING, 18K vitguld med briljant- och baguetteslipade diamanter.
Hammer price 
Unsold
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
674. Karin Mamma Andersson, "Roliga timmen".
674. Karin Mamma Andersson, "Roliga timmen".
Hammer price 
Unsold
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark
1950-tal.
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
465. Mårten Andersson, Dykaren.
465. Mårten Andersson, Dykaren.
Hammer price 
14 500 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
28. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
28. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
1296. RICHARD BERGH "Redaktör Fredrik Vult von Steijern med maka Gerda"
1296. RICHARD BERGH "Redaktör Fredrik Vult von Steijern med maka Gerda"
Hammer price 
11 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
691. RING, 18K vitguld med  131 briljantslipade diamanter.
691. RING, 18K vitguld med 131 briljantslipade diamanter.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1708. HANDVÄSKA, Hermès, modell "Kelly pouchette".
1708. HANDVÄSKA, Hermès, modell "Kelly pouchette".
Hammer price 
27 000 SEK
Estimate
15 000 SEK
1020. LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.
1020. LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
988. GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign.
988. GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1058. SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.
1058. SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
345. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
345. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price 
16 500 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
576. SPEGEL. Gustaviansk.
576. SPEGEL. Gustaviansk.
Hammer price 
23 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1128. Nils Wedel, Mor med barn.
1128. Nils Wedel, Mor med barn.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1151. Waldemar Lorentzon, "Det mojnar, Stehuggeriet 1939".
1151. Waldemar Lorentzon, "Det mojnar, Stehuggeriet 1939".
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1127. Sven Alfons, "I kvällsljuset".
1127. Sven Alfons, "I kvällsljuset".
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1733. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Birkin 30".
1733. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Birkin 30".
Hammer price 
36 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1734. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Kelly 32".
1734. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Kelly 32".
Hammer price 
21 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1252. Joshua Reynolds Kopia efter, Cineon och Iphigenie.
1252. Joshua Reynolds Kopia efter, Cineon och Iphigenie.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1242. Godfried Schalken Hans art, I stearinljusets sken.
1242. Godfried Schalken Hans art, I stearinljusets sken.
Hammer price 
11 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
515. Sam Uhrdin, I brasans sken.
515. Sam Uhrdin, I brasans sken.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
451. Axel Törneman, Interiör.
451. Axel Törneman, Interiör.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
463. Helge Johansson, Landskap Frankrike.
463. Helge Johansson, Landskap Frankrike.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
785. Tor Bjurström, Stilleben.
785. Tor Bjurström, Stilleben.
Hammer price 
17 500 SEK
Estimate
15 000 - 17 000 SEK
786. Bruno Liljefors, Landskap med hund.
786. Bruno Liljefors, Landskap med hund.
Hammer price 
17 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
804. Gaspard Dughet Hans krets, Italieniserande landskap med rastande figurer.
804. Gaspard Dughet Hans krets, Italieniserande landskap med rastande figurer.
Hammer price 
23 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
556. Sven Jonson, "Månglitter".
556. Sven Jonson, "Månglitter".
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
560. SPEGEL. 1700-tal. Prechts art.
560. SPEGEL. 1700-tal. Prechts art.
Hammer price 
37 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
553. CO Hultén, Fågelhuvud.
553. CO Hultén, Fågelhuvud.
Hammer price 
12 500 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
950. Gustav Rudberg, "Båt i hamn".
950. Gustav Rudberg, "Båt i hamn".
Hammer price 
17 000 SEK
Estimate
15 000 - 17 000 SEK
1310. Thure Wallner, Flygande tjäder.
1310. Thure Wallner, Flygande tjäder.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 SEK
486. Otte Sköld, "Venus från Sundbyberg".
486. Otte Sköld, "Venus från Sundbyberg".
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
765. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydl sign, 1800-tal.
765. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, otydl sign, 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
613. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
613. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
615. KARMSTOL. Sengustaviansk.
615. KARMSTOL. Sengustaviansk.
Hammer price 
11 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1093. Utsikt över Stockholm Slott.
1093. Utsikt över Stockholm Slott.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1081. Einar Jolin, Stockholmsmotiv.
1081. Einar Jolin, Stockholmsmotiv.
Hammer price 
26 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1077. Peter Frie, Klipparti.
1077. Peter Frie, Klipparti.
Hammer price 
14 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1748. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Kelly".
1748. HANDVÄSKA, Hermès. Modell "Kelly".
Hammer price 
31 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
6. SERVIS, 28 delar, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
6. SERVIS, 28 delar, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
15. Bengt Lindström, Förvånat ansikte.
15. Bengt Lindström, Förvånat ansikte.
Hammer price 
38 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
3. Bengt Lindström, Y:et.
3. Bengt Lindström, Y:et.
Hammer price 
35 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK