Lilla Bukowskis S190

Results

No.ItemHammer price
1042KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.3 000 SEK
1043TOILETTESPEGEL, J.W.Muhr, Gävle, sign. (1779-1827).6 000 SEK
1044RIDICULER, 2 st, omkring 1900.500 SEK
1045Lorenzo Pasinelli (Efter?), Kristus, Jungfru Maria och Petrus.Unsold
1046KAROTT MED LOCK, nysilver. Nyrokoko.500 SEK
1047KAROTT MED LOCK, nysilver.1 200 SEK
1048SERVERINGSKUPA, nysilver.1 200 SEK
1049FAT, nysilver.500 SEK
1050SKÅL, nysilver. Nyrokoko.Unsold
1051Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen.Unsold
1052SPJÄLBAND, två stycken. 1800-tal.1 000 SEK
1053AFTONVÄSKOR, 2 st, 1900-talets första hälft.500 SEK
1054KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal.Unsold
1056TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal.Unsold
1057FIGURIN, porslin. Ludwigsburgsliknande märke, ca 1900.Unsold
1058SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.Unsold
1059ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.Unsold
1060GUNGSTOL, Hans J Wegner, Danmark 1961.6 600 SEK
1061SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.9 000 SEK
1062SKÄRP, sent 1800-tal.900 SEK
1063Lucas Kilian, "The feeding of the five thousand" (Die wundersame Brotvermehrung).Unsold
1064Nicholas Dorigny, St. Sebastians martyrium; St. Petronilles gravsättning. (2).1 000 SEK
1065Shelte Adams Bolswert, "Madonnan med Jesusbarnet, den heliga Anna och Johannes Döparen".Unsold
1066Jacques Claude Danzel, "Neptune et Amymone".2 400 SEK
1067KARAFF md PROPP, glas. Tyskland 1700-tal.Unsold
1068SKÅL, glas, 1800-tal.Unsold
1069MUGG, porslin. Lomonosov, Ryssland, 1900-tal.Unsold
1070SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal.3 000 SEK
1071Elli Hemberg, Musicerande figurer.4 000 SEK
1072KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.2 600 SEK
1073MÅLNING på siden, Kina. Qing.3 800 SEK
1074Alfred Ekstam, "När Ola på hage".8 200 SEK
1075Alfred Ekstam, Höstlandskap.10 000 SEK
1076Alfred Ekstam, "Mossa på stenen".8 600 SEK
1077Peter Frie, Klipparti.14 000 SEK
1078Peter Frie, Brygga.8 000 SEK
1079KANDELABRAR för tre ljus, ett par, flintgods. Rörstrand, 1900-talets början. "Daldansen".4 500 SEK
1080Strandpromenaden.44 000 SEK
1081Einar Jolin, Stockholmsmotiv.26 000 SEK
1082CO Hultén, Utan titel.4 500 SEK
1083Bertel Bertel-Nordström, Vy mot Västerbron, Stockholm.Unsold
1084"Plan af Stockholm".13 500 SEK
1085Johann Baptist Homann, "Scandinavia".2 200 SEK
1086Stig Blomberg, Figurkomposition.Unsold
1087FÖRVARINGSPÄRM, delvis 1700-tal.1 500 SEK
1088Birgit Broms, "Vaxholmsbåt II".21 000 SEK
1089Tyra Lundgren, Sittande fågelpar.5 500 SEK
1090Edvin Ollers, Sommarlandskap.2 000 SEK
1091Ante (Anders) Karlsson-Stig, "Nysnö och höstfärger".6 000 SEK
1092Albin Amelin, Blomsterstilleben.25 000 SEK
1093Utsikt över Stockholm Slott.19 000 SEK
1095Arthur Percy, "Båtar i viken".6 000 SEK
1096Karl Axel Pehrson "Elefantödla"Unsold
1097Mary Armour "Still life with figure"16 000 SEK
1098Edouard Lormier, Fiskare.Unsold
1099Antoine Louis Barye Efter, Häst.5 500 SEK
1100John Börjeson, Stående yngling.18 000 SEK
1101Victor Vasarely, Geometrisk komposition.Unsold
1102Salvador Dalí, "The Bull is dead", ur; "Carmen".3 600 SEK
1103Antoni Tàpies, "Graffiti noirs".3 800 SEK
1104Andy Warhol (Efter), "Marilyn".11 500 SEK
1105"6 temperament".1 000 SEK
1106"Li Regni di Svezia, Danimarca, e Norvegia".1 500 SEK
1107Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner".Unsold
1108Salvador Dalí, Utan titel, ur: "Quevedos visioner".Unsold
1109Esaias Thorén, Strandbild med stenstoder.4 200 SEK
1110Motiv från Vaxholm.15 000 SEK
1111Kleopatra i badet.22 000 SEK
1112Stockholmsmotiv.8 000 SEK
1113DIADEM, slipat stål.1 400 SEK
1114MORTEL MED STÖT, daterad 1751. Samt TÅNG.2 600 SEK
1115Salvador Dalí, "Stockholms Slott".14 500 SEK
1116RAGUSKED, silver. Paris 1700-tal.3 800 SEK
1117MOCCASKEDAR, 12 st, Th. Marthinsen, Norge 1950-tal.1 200 SEK
1118An Almaric Walter pate de verre ashtray, France 1920´s.3 000 SEK
1119HIMMELSGLOB, George Frederick Cruchley. England, 1800-tal.5 000 SEK
1120Lennart Jirlow, "Gröna Lund".Unsold
1121Olle Bonniér, "Roterande ljud".4 200 SEK
1122Robert Högfeldt, Kentaurerna.Unsold
1123Robert Högfeldt, Luffaren och solbadande kvinna.3 600 SEK
1124Robert Högfeldt, Trehövdade hunden Cerberus med valpar.2 000 SEK
1125Gillis van Tilburg I tillskriven, Krogscen.2 400 SEK
1126David Teniers d.y Tillskriven, Grönsaksförsäljerskan.5 400 SEK
1127Sven Alfons, "I kvällsljuset".26 000 SEK
1128Nils Wedel, Mor med barn.Unsold
1129Bo Åke Adamsson, "La Coupole".54 000 SEK
1130John Joseph Barker of Bath Tillskriven, "The Lumber Wagon".Unsold
1131Ando Utagawa Hiroshige, Landskap, ur; "Toto Meisho".1 000 SEK
1132Ando Utagawa Hiroshige, "Shono Haku-u", ur; "Tokaido gojusan no uchi" (station 46, from 53 stations of Tokaido).4 200 SEK
1133Ando Utagawa Hiroshige, "Nissaka", ur: "Gojusan tsugi meisho dzuye" (station 26, from 53 stations of Tokaido, vertical version).1 900 SEK
1134BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).4 200 SEK
1135Walter Bengtsson, Ur "Spelrum Futurum".3 800 SEK
1136Timo Solin, Kvinna med blått hår,5 000 SEK
1137Olle Nyman, Tennkannan.Unsold
1138"Les Maitres de l'Affiche" (16).Unsold
1139POKALGLAS med LOCK, England 1800-tal.1 500 SEK
1140Arthur Bianchini, Stenar vid hav. Motiv från Sandhamn.9 500 SEK
1141Arthur Bianchini, Glittrande böljor. Motiv från Sandhamn.11 500 SEK
1142Eugen Krüger, Hjort.7 400 SEK
1143Axel Fahlcrantz, Skymning.24 000 SEK