Lilla Bukowskis S192

Results

No.ItemHammer price
301Per Ekström, "Skyttestenen och badskärmen, Mörbylånga".26 000 SEK
302MICHAEL DAHL Hans krets Kvinna i gul sidenklänningUnsold
303SOFFA,"Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina.23 000 SEK
304FÅTÖLJER, ett par. "Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina.18 000 SEK
305STOL. Charles Rennie Macintosh "Hill House 1", Cassina.5 000 SEK
306FÖRRÄTTSKNIVAR, 15 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1947-49.1 300 SEK
307SATSBORD, tre delar. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark.3 600 SEK
308Salvador Dalí, "Henry VI", ur: "Much ado about Shakespeare".1 500 SEK
309Salvador Dalí, "King John", ur: "Much ado about Shakespeare".Unsold
310RING, 18k guld med trappslipad ametist.Unsold
311Salvador Dalí, "Henry V", ur: "Much ado about Shakespeare".Unsold
312HÄNGE, GULDNALLE MED DIAMANTER, TOT. 0.30 CT.Unsold
313Salvador Dalí, "Henry VIII", ur: "Much ado about Shakespeare".Unsold
314SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, tenn. Firma Svenskt Tenn, 1928.1 400 SEK
315MATTA. Flossavariant (ej handknuten). 313x232,5 cm. Sverige omkring 1930-40.11 500 SEK
316FÖRRÄTTSGAFFLAR, 3 st, silver. P.Zethelius, Stockholm 1802. Modell svensk rund.1 800 SEK
317SALONGSGRUPP, 10 delar. Sengustaviansk och sengustaviansk stil.16 000 SEK
318MATGAFFLAR, 6 st, silver. P.Zethelius, Stockholm 1800-05. Modell svensk rund.3 000 SEK
319VÄGGHYLLA. Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.4 500 SEK
320DESSERTGAFLAR, 11 st, silver. GAB, Sthlm 1896 (5) och J. Rönnqvist, Örebro 1899 (6). Modell engelsk snäck.2 600 SEK
321MATSKEDAR, 7 st, silver. O.P.Hallberg, Norrköping 1842. Snäckmodell.Unsold
322SALONGSGRUPP, sju delar. 1800-tal, möjligen Baltikum.6 000 SEK
323TESKEDAR, 10 st, silver. B.Tellander, Jönköping 1833. Modell gammalfransk.1 000 SEK
324Philip von Schantz, "Vitt (Vita vinbär)".4 000 SEK
325SYBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.Unsold
326SYBORD. Biedermeier, 1800-talets första hälft.Unsold
327SYBORD. Sverige, 1800-tal.Unsold
328MATGAFFLAR, 12 st, silver. M.Helén, Västervik 1849-52. Modell gammalfransk.4 400 SEK
329A pair of 'Sèvres' tazzas. (2).2 500 SEK
330GALLERIMATTA. Semiantik Nordvästpersisk. 406,5x103,5 cm.4 000 SEK
331Peter Dahl, "The Opera bar".Unsold
332KRÄFTSERVIS, 14 delar, flintgods. Rörstrand 1920-tal.14 000 SEK
333SPEGEL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.2 600 SEK
334A blue and white tureen and cover, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).2 500 SEK
335HÄNGE/BROSCH, snäckskalskamé.3 400 SEK
336BYRÅ. Senbarockstil, delvis äldre delar. Möjligen Italien.7 000 SEK
337MATBORD. Empirestil, 1800-tal.8 000 SEK
338A stone bowl, presumably Sung / Ming dynsty.Unsold
339STOLAR, sex stycken. Sengustavianska.5 000 SEK
340Maurice Grün, Parklandskap.Unsold
341OKÄND KONSTNÄR Dam med parasoll.3 600 SEK
342MATBORD. Regencystil, 1900-tal.Unsold
343Karel Appel, "Regard vers l'infini".4 000 SEK
344Vera Nilsson, Ölandslandskap.Unsold
345A Chinese famille rose 'peach vase', 20th Century with Yongzhengs mark in underglaze blue.19 000 SEK
346Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med hus och boskap.4 800 SEK
347Joseph William Allen Tillskriven, Landskap med figurer vid torn.Unsold
348Henrik Jespersen, Solbelyst insjölandskap.Unsold
349TABURETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.3 000 SEK
350SKÅP. Sheratonstil, 1900-tal.4 200 SEK
351TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1700/1800-tal.5 800 SEK
352BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.17 000 SEK
353A pair of imari bottle flasks, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
354An enamelled Swatow dish, Ming dynasty.Unsold
355A famille verte charger, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).1 600 SEK
356Hugo Zuhr, Ängslandskap.9 600 SEK
357A set of four (3+1) blue and white serving dishes, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).3 800 SEK
358An imari dinner plate, Qing dynasty, 18th Century.1 500 SEK
359A set of three famille rose dinner plates, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).1 200 SEK
360RING, 18k guld med carréslipade rubiner, tot. 0.80 ct.Unsold
361A set of three odd blue and white dishes, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722).1 600 SEK
362LJUSKRONA, för 24 ljus. Oscariansk, 1800-talets andra hälft.27 000 SEK
363KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.6 000 SEK
364Alf Wallander, Dam med kaffekopp.6 600 SEK
365SKÅL, cloissone. Qing dynastin.3 000 SEK
366MATTA . Semiantik Kashgai. 210x123 cm.1 500 SEK
367KISTA, renässansstil, delvis äldre delar.Unsold
368BORD. Sverige, 1700-tal.Unsold
369RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.02 ct. 1950-tal.7 200 SEK
370RING, rubin med briljantslipad diamant, 0.37 ct.Unsold
371RING, briljantslipad diamant, tot. 0.37 ct.Unsold
372LIGGSTOL. Bruno Mathsson, Värnamo 1936.5 000 SEK
373MATTA. Antik Tibet. 75x66,5 cm inkl. senare tygskoning.1 200 SEK
374VÄVNADER, 2 st. "Kvadrater, blågrön" 48x39 cm och "Grön Kvist, kall" 127,5x51,5 cm. Signerad BN (Barbro Nilsson hos MMF AB).2 600 SEK
375GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 231x83 cm.4 000 SEK
376RING, med diamanter, tot. ca 0.50 ct.4 600 SEK
377A sofa attributed to Elias Barup, "The Spanish Set" for Gärsnäs, Sweden 1920-30's.7 000 SEK
378HÄNGE, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.Unsold
380RING, guld med diamanter och rubiner.3 500 SEK
381LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen.Unsold
382LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen.Unsold
383RING, guld med tre färger emalj.4 200 SEK
384HÄNGE, kors med diamanter. tot. ca 0.40 ct.3 400 SEK
385RING, med två hjärtslipade blå safirer.Unsold
386HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.Unsold
387HÄNGE, vita och svarta diamanter. 0.35 ct.Unsold
388A famille rose punch bowl, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
389A large famille rose basin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).2 800 SEK
390A set of three famille rose dinner plates, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).3 600 SEK
391A famille rose jug, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).2 200 SEK
392A famille rose rooster tea pot, Qing dynasty, Yongzheng (1723-35).2 800 SEK
393A small ewer and two dishes, Qing dynasty, Qianlong (1736-95).1 000 SEK
394RING, cabochonslipad smaragd med diamanter.Unsold
395HÄNGE, diamanter med odlad 'Tahitipärla'.Unsold
396ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.2 800 SEK
397MATTA. Tuskaft. 245x167 cm. Sverige 1900-tal.Unsold
398MATBORD. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark.9 500 SEK
399MATTA vävd med chenillegarn i olika färger. 245x131 cm. Sverige/Finland 1900-tal.4 200 SEK
400GLASSERVIS, 68 delar, "Rio", Edvard Hald, Orrefors.3 000 SEK
401MATTA, Rölakan, troligen Sverige, Signerad N, 1900-tal. 242,5 x 164,5.Unsold