Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1293BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal.2 500 SEK
1294BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal.Återrop
1295BODDHISATTVA, guld och svartlackerat trä. Japan, 1500-tal. Muromachi/Momoyama.7 500 SEK
1296FIGURIN, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.Återrop
1297FIGURIN, elfenben. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644.6 500 SEK
1298GUANYIN, elfenben. Qing dynastin eller äldre.16 000 SEK
1299VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).74 000 SEK
1300FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1301PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912).22 000 SEK
1302JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal.11 500 SEK
1303VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti.9 000 SEK
1304TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1305TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925.24 000 SEK
1306VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad.11 000 SEK
1307NICKEDOCKOR, två stycken, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.15 000 SEK
1308VIKSKÄRM, sex delar, tusch och akvarell på papper. Okänd Japansk konstnär, troligen 1600-tal.120 000 SEK
1309SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).200 000 SEK
1310BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.Återrop
1311PRAKTVASER, ett par, porslin och lack. Arita, Japan, Edo, 1800-tal.Återrop
1312SKRIN med SPELMARKER, lack och pärlemor. Qing dynastin, 1800-talets första hälft.4 000 SEK
1313INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.7 000 SEK
1314FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912).2 500 SEK
1315FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912).82 000 SEK
1316DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912).3 200 SEK
1317FIGURIN, bambu. Qing dynastin (1644-1912).26 000 SEK
1318FIGURIN, bambu. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).Återrop
1319PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).15 000 SEK
1320VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).10 000 SEK
1321FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912).Återrop
1322VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal.3 000 SEK
1323PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).25 000 SEK
1324FIGURINER, två stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).10 000 SEK
1325VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.8 500 SEK
1326KOPP, porslin. Ming dynastin, Chenghuas sex karaktärers märke och period (1465-87).850 000 SEK
1327FAT, porslin. Ming dynastin, med Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66).300 000 SEK
1328SKÅL med LOCK, porslin. Ming dynastin (1368-1644), med Wanlis sex karaktärers märke.34 000 SEK
1329URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.54 000 SEK
1330URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt.48 000 SEK
1331RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.19 000 SEK
1332KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal.21 000 SEK
1333URNA, porslin. Transition, 1600-tal.18 500 SEK
1334SCROLLVIKT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).350 000 SEK
1335VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).42 000 SEK
1336SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
1337SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).18 500 SEK
1338SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).19 500 SEK
1339SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Kangxis sex karaktärers märke och period (1662-1722).3 000 SEK
1340SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).2 400 SEK
1341TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
1342FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 200 SEK
1343VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).7 800 SEK
1344VASER, ett par, porslin. Kangxistil.10 000 SEK
1345HAVSGUD, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
1346VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.25 000 SEK
1347FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.Återrop
1348URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90.82 000 SEK
1349FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal.6 200 SEK
1350PRAKTFAT, porslin. Japan, 1700-tal.23 000 SEK
1351TALLRIKAR, sex stycken snarlika. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).42 000 SEK
1352TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 200 SEK
1353SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
1354FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 200 SEK
1355KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.5 200 SEK
1356BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1357KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering.3 200 SEK
1358TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 800 SEK
1359VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.2 000 SEK
1360SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Hongzhis sex karaktärers märke och period (1488-1505).33 000 SEK
1361SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.230 000 SEK
1362RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
1363VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). (2).6 400 SEK
1364DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.2 400 SEK
1365SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin.70 000 SEK
1366VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.Återrop
1367VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).36 000 SEK
1368VAS, porslin. Qing dynastin.16 000 SEK
1369VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.23 000 SEK
1370MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).3 000 SEK
1371VAS, porslin. Qing dynastin.Återrop
1372VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin.7 000 SEK
1373VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912).11 500 SEK
1374VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött.8 000 SEK
1375MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.Återrop
1376SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke.Återrop
1377VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.17 500 SEK
1378TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).62 000 SEK
1379FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1380FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 500 SEK
1381TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 400 SEK
1382SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).60 000 SEK
1383TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).50 000 SEK
1384VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).80 000 SEK
1385TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 600 SEK
1386TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).7 200 SEK
1387FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).8 500 SEK
1388TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
1389FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).31 000 SEK
1390TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).9 500 SEK
1391SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
1392STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 500 SEK