Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
991BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.13 000 SEK
992BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.20 000 SEK
993BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.25 000 SEK
994BORDSPENDYL. Empire. Wien, 1800-talets början.Återrop
995BORDSPENDYL. Fransk senempire.17 500 SEK
996BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel.18 000 SEK
9978 DALER SM 1659. Karl X Gustav.1 875 000 SEK
9984 DALER SM 1721. Fredrik I.25 000 SEK
9991 DALER SM 1676. Karl XI.17 000 SEK
10001 DALER SM 1743. Fredrik I.9 000 SEK
10011/2 DALER SM 1747. Fredrik I.7 500 SEK
1002VATTENBEHÅLLARE. 1700-tal.13 500 SEK
1003SCHATULL. Sverige, 1700-talets andra hälft.76 000 SEK
1004PÄRM. Louis XIV.14 000 SEK
1005SKRIVELSE. Ludvig XVI, Versailles 1781.4 500 SEK
1006EKVINOKTIALRING, av Henry Sneewins (verksam i Holland 1643-61).48 000 SEK
1007SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.25 000 SEK
1008SALTKAR, ett par. Carl Gustaf Snak, Stockholm 1844.6 500 SEK
1009SKIVA. Älvdalen, 1800-talets början.25 000 SEK
1011FAT, av Johan Gustaf Ryman, Stockholm 1785. Rokoko.14 500 SEK
1012TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.15 000 SEK
1013TERRIN MED LOCK, tenn, Gudmund Östling, Vimmerby, rokoko, 1763.Återrop
1014MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.7 000 SEK
1015ÖLGÅS, allmoge. Jämtland, 1800-talets första del.88 000 SEK
1016SKULPTUR. Sverige, 1800-talets senare hälft.24 000 SEK
1017NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.38 000 SEK
1018SAMEKNIV, av Nils Nilsson Skum (1872-1951).24 000 SEK
1019GARDINHÅLLARE, ett par. Empire, 1800-talets början.26 000 SEK
1020GARDINDEKOR, ett par. Empire.9 000 SEK
1021GARDINDEKOR, fyra stycken (2+2). Empire.13 000 SEK
1022BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel. Senempire.Återrop
1023URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.26 000 SEK
1024BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.22 000 SEK
1025SKÅLAR på fot, ett par. 1800-talets andra hälft.Återrop
1026UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.24 000 SEK
1027BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.9 000 SEK
1028TAZZA. 1800-talets första hälft.3 000 SEK
1029FYRFAT. Antikiserande, 1800-tal.15 000 SEK
1030OLJELAMPA. Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.Återrop
1031ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.8 500 SEK
1032DÖRRÖVERSTYCKEN, tre stycken. Empire, 1800-talets början.48 000 SEK
1033Dörröverstycken, tre stycken. Empire, 1800-talets början.30 000 SEK
1034HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.14 000 SEK
1035FIGURGRUPP. 1800-tal.10 500 SEK
1036KRUCIFIX. 1700/1800-tal.10 500 SEK
1037SKRIN. 1800-tal.8 500 SEK
1038SKRIN. 1800-tal.Återrop
1039TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.6 000 SEK
1040SKULPTUR/KANDELABER, efter Johan Tobias Sergels modell, 1700-talets slut.72 000 SEK
1041KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal.6 200 SEK
1042KUDDE (jynne), flamskväv. "Marie bebådelse". 45,5 x 45,5 cm. Skåne, sannolikt Torna härad, 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.8 000 SEK
1043ÅKDYNA, flamskväv. "Blomsterdyna med vaser och människor". 94,5 x 47,5 cm. Sydskåne 1700-talets andra hälft - 1800-talets början.15 000 SEK
1044RYA. "Blomsterrya". 203 x 172 cm. Ångermanland 1700-tale's förra hälft.11 000 SEK
1045DUK och SERVIETTER, 23 st., linnedamast. Duken 270 x 196 cm, servietterna ca 72 x 69,5 vardera. Sachsen 1800-talets andra hälft.16 000 SEK
1046SERVIETTER, 12 st. varav 10 + 2, linnedamast. Sverige 1700-talets andra hälft - omkring 1800.6 000 SEK
1047BRODERAD TAVLA, siden. 20 x 23,5 cm. Sverige 1803.5 500 SEK
1048BRODERAD TAVLA, siden. 26,5 x 41 cm. Sverige 1822.Återrop
1049BRODERADE TAVLOR, 1 par, siden. 13 x 11 cm respektive 13 x 11,5 cm. Troligen Sverige, omkring 1800.4 000 SEK
1050BRODERAD TAVLA, siden. 27,5 x 24,5 cm. Sannolikt Sverige, omkring 1800.3 000 SEK
1051DÉCOUPURER, 1 par. Kina omkring 1800. 33,5 x 31 cm respektive 33,5 x 30,5 cm.5 000 SEK
1052ROCK, siden. Höjd 118 cm. Kina 1800-talets andra hälft.8 800 SEK
1053KVINNOROCK (Chyrpy), siden. Höjd 96 cm. Tekke, Turkmenistan 1800-tal.Återrop
1054BRODERI, siden. 139,5 x 98,5 cm. Indo-Persiskt 1700-tal - 1800-talets förra hälft.32 000 SEK
1055VÄVD TAPET, gobelängteknik. "Flykten från Egypten". 314 x 618 cm. Flandern 1600-tal.130 000 SEK
1056VÄVD TAPET, gobelängteknik. Mytologisk scen. 291 x 262 cm. Flandern 1600-tal.52 000 SEK
1057VÄVD TAPET, gobelängteknik. Pastoral scen. 229 x 193 cm. Frankrike, 1700-talets förra hälft.32 000 SEK
1058ANTIK ABBADEH möjligen. 239,5 x 170,5 cm.8 200 SEK
1059SEMIANTIK AFSHAR i soumakteknik. 189,5 x 154 cm.Återrop
1060ANTIK/SEMIANTIK ANATOL, sannolikt Sparta. 473,5 x 334,5 cm.14 000 SEK
1061SEMIANTIK ANATOL. 407 x 309 cm.30 000 SEK
1063SEMIANTIK BAOTOU. 163 X 102 cm.11 000 SEK
1064SEMIANTIK/OLD BIDJAR. 591 x 377,5 cm.60 000 SEK
1065ANTIK BIDJAR. 280 x 147 cm.14 500 SEK
1066SEMIANTIK GHOM PART SILK. 229,5 x 152,5 cm.50 000 SEK
1067SEMIANTIK GHOM PART SILK. 220,5 x 136 cm.13 500 SEK
1068SEMIANTIK GHOM. 213 x 134 cm.8 000 SEK
1069SEMIANTIK GHOM. 205 x 130,5 cm.7 000 SEK
1070ANTIK HERIS. 375,5 x 290 cm.66 000 SEK
1071ANTIK HERIS. 342,5 x 300 cm.42 000 SEK
1072ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 450,5 x 251,5 cm.18 000 SEK
1073SEMIANTIK HERIS. 361 x 290,5 cm.36 000 SEK
1074SEMIANTIK/OLD HERIS. 436 x 396,5 cm.17 000 SEK
1075SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 336 x 248 cm.15 000 SEK
1076SEMIANTIK ISFAHAN/TEHERAN. 411,5 x 309,5 cm.15 500 SEK
1077SEMIANTIK ISFAHAN. 209 x 146,5 cm.17 000 SEK
1078SEMIANTIK ISFAHAN. 206 x 143 cm.15 000 SEK
1079SEMIANTIK ISFAHAN. 205,5 x 140,5 cm.15 000 SEK
1080SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 141 cm.10 500 SEK
1081SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5x150 cm.Återrop
1082SEMIANTIK ISFAHAN. 211,5 x 140,5 cm.12 000 SEK
1083SEMIANTIK ISFAHAN. 220 x 141,5 cm.6 000 SEK
1084ANTIK KARACHOF KAZAK. 218 x 156,5 cm.22 000 SEK
1085ANTIK KAUKAS, troligen Dagestan. 153 x 100,5 cm.18 000 SEK
1086ANTIK KAUKAS. 100 x 68,5 cm.3 000 SEK
1087SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 294 x 237,5 cm.175 000 SEK
1088SEMIANTIK SILKE KESHAN RELIEF. 308,5 x 208,5 cm.33 000 SEK
1089SEMIANTIK SILKE KESHAN. 199 x 128,5 cm.12 000 SEK
1090SEMIANTIK KESHAN. 328,5 x 218 cm.16 500 SEK
1091SEMIANTIK KESHAN. 378 x 247,5 cm.16 000 SEK
1092SEMIANTIK KESHAN. 330 x 231 cm.12 500 SEK