Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
890STOLAR, sex stycken. Gustavianska.28 000 SEK
891KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.50 000 SEK
892STOLAR, sex stycken, av av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.32 000 SEK
893STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten.37 000 SEK
894STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska.17 000 SEK
895STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.18 000 SEK
896KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.14 000 SEK
897STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency.68 000 SEK
898TABURETTER, ett par. Gustavianska.7 000 SEK
899TABURETTER, ett par. Gustavianska.7 000 SEK
900TABURETTER, ett par. Gustavianska.11 000 SEK
901Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.12 000 SEK
902TABURETTER, ett par. Sengustavianska.10 000 SEK
903TABURETTER, ett par. Gustavianska.32 000 SEK
904TABURETTER, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800 ). Gustavianska.18 000 SEK
905TABURETTER, ett par. Sengustavianska.14 500 SEK
906TABURETTER, ett par. Sengustavianska.13 000 SEK
907TABURETTER, ett par. Sengustavianska.14 500 SEK
908TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska.20 000 SEK
909BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.17 000 SEK
910SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.25 000 SEK
911SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.23 000 SEK
912SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.42 000 SEK
913SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.33 000 SEK
914SPEGEL. Tidigt gustavianskt stockholmsarbete.30 000 SEK
915SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.40 000 SEK
916SPEGEL. Gustaviansk.21 000 SEK
917SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelmakare i Stockholm, verksam 1774-1816). Gustaviansk.28 000 SEK
918SPEGEL. Gustaviansk.22 000 SEK
919SPEGEL. Gustaviansk.50 000 SEK
920SPEGEL. Gustaviansk.24 000 SEK
921SPEGEL. Gustaviansk.23 000 SEK
922SPEGEL. Sengustaviansk.18 000 SEK
923SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.11 500 SEK
924SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.22 000 SEK
925SPEGELLAMPETT, för ett ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.41 000 SEK
926SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.98 000 SEK
927SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700-tal.Återrop
928APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.70 000 SEK
929APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.76 000 SEK
930LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.34 000 SEK
931LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.66 000 SEK
932LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.Återrop
934LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.110 000 SEK
935Ljuskrona, för tretton ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.105 000 SEK
936LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.60 000 SEK
937LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.24 000 SEK
938AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil.52 000 SEK
939AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.17 000 SEK
940AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.Återrop
941AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.25 000 SEK
942KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Sengustavianska.17 500 SEK
943KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.100 000 SEK
944KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.50 000 SEK
945KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.44 000 SEK
946KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.28 000 SEK
947KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
948KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.29 000 SEK
949KANDELABRAR, för tre ljus. Louis XVI-stil, 1800-tal.Återrop
950LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Andersson Winberg (verksam i Göteborg 1745-67). Senbarock.22 000 SEK
951LJUSSTAKAR, ett par, av Nicolas Lake, Vänersborg, 1756. Rokoko.26 000 SEK
952LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.28 000 SEK
953LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.24 000 SEK
954LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.11 500 SEK
955LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.3 000 SEK
956LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.27 000 SEK
957LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.20 000 SEK
958LÄSLAMPOR, för ett ljus, ett par. Sengustavianska.26 000 SEK
959LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk.18 500 SEK
960LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk.7 500 SEK
961LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.27 000 SEK
962LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.25 000 SEK
963LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 500 SEK
964LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 000 SEK
965LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.17 000 SEK
966LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.6 000 SEK
967LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.9 000 SEK
968LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.9 000 SEK
969LJUSSTAKAR, ett par. Möjligen Italien, 1800-tal. Empire.14 500 SEK
970LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.33 000 SEK
971GOLVUR. England, 1700-talets andra hälft. "Edw. Cockey Warminster".48 000 SEK
972GOLVUR, av John Breakenrig, Edinburgh (verksam 1767-1800).Återrop
973VÄGGPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk.20 000 SEK
974VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg, urmakare i Stockholm 1787-1801. Gustaviansk.27 000 SEK
975VÄGGPENDYL. Schweiz, 1700-talets slut.31 000 SEK
976VÄGGPENDYL. Gustaviansk.14 500 SEK
977KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.Återrop
978KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets början.31 000 SEK
979KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.37 000 SEK
980KONSOLUR. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.48 000 SEK
981BIBLIOTEKSUR. London, 1700-tal.46 000 SEK
982BIBLIOTEKSUR. Colin Salmon, London, 1700-talets slut.23 000 SEK
983BORDSPENDYL, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko.44 000 SEK
984BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.92 000 SEK
985BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.22 000 SEK
986BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.28 000 SEK
987BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.125 000 SEK
988BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.25 000 SEK
989BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK
990BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.24 000 SEK