Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
786BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.135 000 SEK
787BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.78 000 SEK
788BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.140 000 SEK
789BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.46 000 SEK
790BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.33 000 SEK
791BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
792BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.44 000 SEK
793BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko.23 000 SEK
794BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
795BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.200 000 SEK
796BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad. Gustaviansk.76 000 SEK
797BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.130 000 SEK
798BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.44 000 SEK
799SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.39 000 SEK
800Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt.1 500 000 SEK
801SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.26 000 SEK
802MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.195 000 SEK
803MATBORD. England, ca 1830. Regency.50 000 SEK
804STENBORD. Skåne, daterat 1843.80 000 SEK
805STENBORD. Skåne, daterat 1869.165 000 SEK
806BIBLIOTEKSBORD, av Johan Fredric Ditzinger (mästare i Stockholm 1825-38). Karl Johan.Återrop
807DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
808SYBORD. Sengustavianskt.10 500 SEK
809SYBORD. Sengustavianskt.22 000 SEK
810TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.Återrop
811BRICKBORD. Sengustavianskt.28 000 SEK
812BORD. Gustavianskt.29 000 SEK
813TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.Återrop
814FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (mästare i Köping 1818-1843).8 800 SEK
815FÄLLBORD, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830).7 500 SEK
816FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820.14 000 SEK
817SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.24 000 SEK
818SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
819SPELBORD. Gustavianskt.Återrop
820SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.20 000 SEK
821SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.8 000 SEK
822BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.32 000 SEK
823KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
824KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.66 000 SEK
825KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.48 000 SEK
826KONSOLBORD. Sengustavianskt.33 000 SEK
827KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.35 000 SEK
828SOFFA.44 000 SEK
829SÄNG. Gustaviansk.26 000 SEK
830SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.20 000 SEK
831SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.36 000 SEK
832SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.44 000 SEK
833SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.12 500 SEK
834SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.Återrop
835SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.110 000 SEK
836MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.160 000 SEK
837BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.Återrop
838BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.130 000 SEK
839BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.48 000 SEK
840KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.230 000 SEK
841KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.62 000 SEK
842KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.32 000 SEK
843KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
844KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
845KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 000 SEK
846KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.Återrop
847KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.29 000 SEK
848KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.38 000 SEK
849KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770 - 1800). Gustavianska.34 000 SEK
850KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.36 000 SEK
851KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.Återrop
852KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.12 500 SEK
853KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.52 000 SEK
854KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.35 000 SEK
855KARMSTOLAR, ett par, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustavianska.33 000 SEK
856KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.23 000 SEK
857KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.40 000 SEK
858STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.13 500 SEK
859KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.29 000 SEK
860KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.30 000 SEK
861KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.30 000 SEK
862KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.16 000 SEK
863KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut.Återrop
864KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.Återrop
865KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.66 000 SEK
866KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.66 000 SEK
867KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.110 000 SEK
868KARMSTOLAR, ett par, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.52 000 SEK
869KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.46 000 SEK
870KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.40 000 SEK
872KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.39 000 SEK
873KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.38 000 SEK
874KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.24 000 SEK
875KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.62 000 SEK
876KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Sengustavianska.40 000 SEK
880KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.Återrop
881STOLAR, åtta stycken snarlika. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
882STOLAR, åtta stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
883STOLAR, fyra stycken. Rokoko.Återrop
884STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska.16 500 SEK
885STOLAR, ett par, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-94). Gustavianska.8 500 SEK
886STOLAR, ett par. Gustavianska.10 000 SEK
887STOLAR, fyra stycken, av Melchior Lundberg d. ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska.31 000 SEK
888STOLAR, tolv stycken snarlika. Gustavianska.220 000 SEK
889STOLAR, ett par, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustavianska.16 000 SEK