Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1093SEMIANTIK KESHAN. 317,5 x 220,5 cm.23 000 SEK
1094SEMIANTIK KESHAN. 206 x 131 cm.10 000 SEK
1095SEMIANTIK KESHAN. 210,5 x 133,5 cm.14 000 SEK
1096SEMIANTIK KESHAN. 210,5 x 133,5 cm.17 500 SEK
1097SEMIANTIK KESHAN. 202,5 x 135 cm.13 500 SEK
1098SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 204,5 x 130,5 cm.8 000 SEK
1099SEMIANTIK KESHAN. 203 x 135 cm.8 500 SEK
1100SEMIANTIK KESHAN. 206 x 133 cm.8 500 SEK
1101SEMIANTIK KHOTAN FIGURAL. 246 x 173 cm.6 000 SEK
1102SEMIANTIK KIRMAN LAVER. 238,5 x 139 cm.Återrop
1103SEMIANTIK KIRMAN/YESD. 350,5x273,5 cm.Återrop
1104SEMIANTIK KUBA-KONAGKEND. 240 x 131,5 cm.5 500 SEK
1105SEMIANTIK/OLD MAHAL. 552 x 324 cm.52 000 SEK
1106SEMIANTIK MESHED. 205,5 x 133,5 cm.8 000 SEK
1107ANTIK/SEMIANTIK NINGXIA CEREMONIMATTA. 233 x 164,5 cm.22 000 SEK
1108SEMIANTIK SAROUK möjligen. 216,5 x 145 cm.8 500 SEK
1109ANTIK SENNEH. 216,5 x 145 cm.48 000 SEK
1110ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN. 324 x 175 cm.11 500 SEK
1111SEMIANTIK TEHERAN, möjligen Keshan. 323 x 214,5 cm.19 500 SEK
1112ANTIK TURKISK. 420,5 x 333 cm.18 000 SEK
1113ANTIK TÄBRIS. 429 X 321 cm.88 000 SEK
1114SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 390 x 285 cm.44 000 SEK
1115SEMIANTIK TÄBRIS. 479 x 340 cm.33 000 SEK
1116SEMIANTIK TÄBRIS. 406,5 x 289 cm.32 000 SEK
1117SEMIANTIK TÄBRIS. 388,5 x 299 cm.11 000 SEK
1118SEMIANTIK TÄBRIS. 358 x 281,5 cm.9 000 SEK
1119SEMIANTIK TÄBRIS. "De fyra årstiderna". 276 x 172 cm.8 000 SEK
1120SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 274,5 x 163 cm.18 500 SEK
1122SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 375,5 x 296,5 cm.52 000 SEK
1124OLD TÄBRIS FIGURAL. 288,5 x 196,5 cm.27 000 SEK
1125SEMIANTIK VERAMIN. 216 x 144,5 cm.7 000 SEK
1126OLD VERAMIN. 313 x 224,5 cm.26 000 SEK
1127Alexandre Benois, "Les bains d'Apollo à Versaille".125 000 SEK
1128Sergey Tehekhonin, Stilleben med klöverblommor och citron.37 000 SEK
1129Féodor Tchoumakoff, Ung flicka.15 000 SEK
1130Anna Ostroumova-Lebedeva, Vy från St Petersburg.Återrop
1130ASergey Semenovich Voroshilov, Trojkor i vinterlandskap.54 000 SEK
1131Philip Andreevich Maliavin, "Carl August Wickander",570 000 SEK
1132Andrei Nikolaevitch Schilder, Skogslandskap.90 000 SEK
1133Constantine Korovine, "Landskap från Sebastopol (?)", skiss.35 000 SEK
1134Vladimir Leonidovich Muraviev, Björn i vinterlandskap.30 000 SEK
1135Fedor Feodorowitsch Bucholtz, På väg till arbetet.Återrop
1135AArkhip Ivancvich Kuindzhi, Landskap i månljus.150 000 SEK
1135BIvan Kramskoy Hans art, Mansporträtt.50 000 SEK
1136Johann Kopetzki Tillskriven, "Tsar Peter den Store" (1672-1725).160 000 SEK
1137Anatolij Petritsky, Fotbollsspelare.29 000 SEK
1138Serge Ivanoff, Modell.105 000 SEK
1139Vasilii Semonovich Sadovnikov (Efter), "Vue de St Petersbourg - Elagine"; "Vue de St Petersbourg - Pont à Trois Arcs", ur: "Souvenir de St. Petersbourg".10 500 SEK
1140Ikon. Ryssland. 17/1800-tal.8 500 SEK
1140AIKON. RYSSLAND 1800-TAL.Återrop
1140BIKON, RYSSLAND. 1800-TAL.13 000 SEK
1140CPÅSKÄGG, PALEKH, LACK. RYSSLAND 1800-TALETS SLUT.54 000 SEK
1141DRUVPOKAL med lock, icke identifierad mästare, Moskva 1758.80 000 SEK
1142BÄGARE, oidentifierad mästare, Moskva 1826.23 500 SEK
1143TSCHARKA, av Ivan Mickaelov, Moskva 1774.30 000 SEK
1144KANNA, av S.M. Ikonnikov, Moskva 1877.32 000 SEK
1145TE- och SOCKERBURK, av Pavel Ameriantiyev, Moskva 1899-1908.82 000 SEK
1146CIGARRSKRIN, av Jegor Korzinkin, S:t Petersburg 1891.10 000 SEK
1148BRICKA, av icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1835.22 000 SEK
1150KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.Återrop
1151TSCHARKA, sannolikt av Fyed Ruch, S:t Petersburg 1899-1908.50 000 SEK
1152STRÖSKED, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.6 500 SEK
1153CIGARETTETUI, av Sergei Shaposhnikov, Moskva 1899-1908.10 000 SEK
1154PORTMONNÄ, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.4 500 SEK
1155CIGARETTETUI, möjligen av Gustav Klingert, Moskva 1908-1917.8 000 SEK
1156SALTKAR, Fabergé, Moskva 1908-1917. Sannolikt av Fedor Rückert.105 000 SEK
1157SKEDAR, 2 st, S:t Petersburg 1899-1908.1 000 SEK
1158TEGLASHÅLLARE, av Vasily Iconikov, S:t Petersburg 1894.8 500 SEK
1159TÄNDSTICKSBEHÅLLARE, möjligen av Karl Spandikov, S:t Petersburg 1800-talets senare del.6 500 SEK
1160MINIATYR INFATTAD SOM BROSCH. Ryssland 1800-talets slut/1900-talets början.Återrop
1162BONBONIER, Fabergé, av Henrik Wigström, S:t Petersburg 1908-1917.100 000 SEK
1163HÄNGE/DROMEDAR, August Holmström, S:t Petersburg 1800-talets slut.25 000 SEK
1164MINIATYRÄGG, svårtydd stämpel möjligen Henrik Wigström, S:t Petersburg 1908-1917.24 000 SEK
1165KÄPPKRYCKA, snöflingeobsidian, silver och emalj. Omärkt, Ryssland 1900-talets början.21 000 SEK
1166AMPEL, för åtta ljus. Ryssland, 1800-talets början. Empire.150 000 SEK
1167LÄSLAMPA, för två ljus. Troligen Ryssland. Senempire.15 000 SEK
1168BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.67 000 SEK
1169SKRIVBORDSUPPSATS, fyra delar. Troligen av Nicolai Ivanovitch Lieberich, fabrikör Karl F. Verfel 1828-1883.165 000 SEK
1170RYTHONVAS. Ryssland. ca 1830.12 000 SEK
1171POKALGLAS. Ryssland, 1700-tal.46 000 SEK
1173VAS. Ryssland, 1800-talets mitt.Återrop
1174GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.Återrop
1175CHAMPAGNESTRUTAR, 12 st, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.Återrop
1176TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, S:t Petersburg. Nikolaj I period samt Gardner.10 500 SEK
1177TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, S:t Petersburg, Nikolaj I period.14 000 SEK
1178TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, S:t Petersburg, Alexander II period (1855-81).8 000 SEK
1179TEBURKAR, tre stycken, porslin. Kutznetsov 1864-1917.6 500 SEK
1180ÄGG, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.26 000 SEK
1181SKÅL, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, S:t Petersburg, Nikolaj I period. (1825-55).Återrop
1182KOPP med FAT, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period, daterad 1897.11 000 SEK
1183POKALGLAS, Böhmen, Barock, omkring 1700.2 000 SEK
1184POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.2 000 SEK
1185POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.12 000 SEK
1186POKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.4 000 SEK
1187PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.11 500 SEK
1188POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.5 500 SEK
1189POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.Återrop
1190POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.Återrop
1191POKAL, glas. 1700-tal.Återrop
1192VINGLAS, tre stycken, olika. England, 1700-tal.2 000 SEK