Höstens Klassiska 554

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1193VINGLAS, ett par. England, 1700-tal.1 500 SEK
1194LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800.10 500 SEK
1195VINGLAS, Kungsholms glasbruk, graverat Steninge och daterat 1705.30 000 SEK
1196POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.7 000 SEK
1197SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.4 200 SEK
1198SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal.14 000 SEK
1199VINGLAS, Sverige 1700-tal.5 000 SEK
1200BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800.3 000 SEK
1201VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft.10 200 SEK
1202GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil.10 000 SEK
1203GLASSERVIS, 68 delar, Kosta, modell "Odelberg".34 000 SEK
1204GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".30 000 SEK
1205GLASSERVIS, 87 delar, Kosta, modell "Junior".29 000 SEK
1206TAZZA, majolika. Urbino, 15/1600-tal.19 500 SEK
1207APOTEKSKRUS, ett par, majolika. "Historismus", Italien, 1800-tal.32 000 SEK
1208FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.3 400 SEK
1209STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth.Återrop
1210LOCKURNOR, ett par, fajans. Frankrike, 1700-tal.9 500 SEK
1211TALLRIKAR, två stycken, fajans. Troligen Strasbourg, ca 1740.10 000 SEK
1212FAT, fajans. Troligen Strasbourg, 1700-tal.7 200 SEK
1213FLASKKYLARE, fajans. Frankrike, Sceaux eller Niderviller, 1700-tal.4 600 SEK
1214FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.Återrop
1215TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal.Återrop
1216FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.Återrop
1217FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal.Återrop
1218FAT, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 20/1 1759.1 000 SEK
1219KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.45 000 SEK
1220POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, märkt E för Ehrenreichs period, samt daterad 29/11 (17)65.3 200 SEK
1221KAROTT med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).28 000 SEK
1222TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.4 000 SEK
1223GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.2 000 SEK
1224CREMEKOPPAR, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.5 200 SEK
1225HUND, keramik. Möjligen Marieberg, Ehrenreichs period, 1760-66. Omärkt.Återrop
1226PRAKTURNA, keramik. 1800-tal.17 000 SEK
1227KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.48 000 SEK
1228TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal.2 800 SEK
1229GLACIERER, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).12 000 SEK
1230GALLERKORGAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).6 500 SEK
1231GALLERSKÅLAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).6 500 SEK
1232FIGURIN, porslin. 1700-tal.5 000 SEK
1233LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.Återrop
1234FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.2 800 SEK
1235FIGURINER, sju stycken, porslin. Meissen, 1800-tal.25 000 SEK
1236SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.Återrop
1237FIGURGRUPP med VAS, porslin. Meissen, 1800-tal.7 500 SEK
1238PRAKTURNA, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.13 000 SEK
1239FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.3 800 SEK
1240BORDSUR, porslin. Meissen, omkring 1900.12 500 SEK
1241APORKESTER, 17 delar, porslin. Tre stycken Meissen 1800-tal och övriga med Meissenliknande märke.33 000 SEK
1242APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke.Återrop
1243VINKYLARE, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal.13 000 SEK
1244VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.175 000 SEK
1245TAZZOR, ett par, porslin. Empire.60 000 SEK
1246DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.1 000 SEK
1247KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.14 500 SEK
1248PLAKETT, porslin. 1800-talets mitt.Återrop
1249POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin samt brännförgyllda bronser. Sèvres, 1700-tal.62 000 SEK
1250TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.6 500 SEK
1251TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.Återrop
1252SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785.Återrop
1253TAZZOR, ett par, porslin. Frankrike, "Sèvres".Återrop
1254KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin. Frankrike, "Sèvres", 1700-tal.Återrop
1255URNOR, ett par, porslin. Empire.37 000 SEK
1256TALLRIKAR, 20 stycken, porslin. Frankrike, Empire.Återrop
1257KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.11 500 SEK
1258KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire.3 500 SEK
1259KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire.6 500 SEK
1260FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England.Återrop
1261ASSIETTER, sex stycken, vapenporslin. England, 1800-tal.Återrop
1262TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England.2 900 SEK
1263OSTKUPOR, tre stycken, keramik. Troligen England, omärkta.8 600 SEK
1264FIGURIN, biskvi. Kongl. dansk, 1800-tal.9 000 SEK
1265SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".68 000 SEK
1266DESSERTTALLRIKAR, 12 stycken samt GALLERKORGAR, ett par, porslin. Kongl dansk, "Musselmalet", 1800-tal.6 000 SEK
1267KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006.18 500 SEK
1268CREMEKOPPAR med LOCK, sex stycken, porslin. Kungl. dansk, "Flora Danica", 1900-tal, modell 3514.18 500 SEK
1269TALLRIKAR, 12 st, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark, 1800-talets slut, modell 3554.31 000 SEK
1270YTTERFODER, ett par, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-tal, modell 3570.25 000 SEK
1271SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510.6 500 SEK
1272SÅSSKÅLAR, ett par, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1950-60-tal, modell 3544.8 000 SEK
1273TALLRIKAR, 9 st, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, tidigt 1900-tal, modell 3554.35 000 SEK
1274ASSIETTER, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-70-tal, modell 3551.22 000 SEK
1275SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-70-tal.2 200 SEK
1276SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).8 000 SEK
1277SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).Återrop
1278SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).Återrop
1279SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279).14 500 SEK
1280VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal,Återrop
1281FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644).3 200 SEK
1282SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).130 000 SEK
1283VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644).3 600 SEK
1284FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).4 500 SEK
1285FOHUNDAR, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644).9 500 SEK
1286TAKRYTTARE, keramik. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1287FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912).18 000 SEK
1288RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.310 000 SEK
1289RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912) med arkaiserande sigillmärke.6 000 SEK
1290FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal.Återrop
1291RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).Återrop
1292BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.Återrop