Höstens Moderna 557

77 föremål
464. JOSEF FRANK Bokhylla, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
560. JOÉ DESCOMPS Figur, 1900-talets första del.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. FRANZ BERGMANN Skålfat, Österrike/USA 1920-30-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
562. JOSEPH LORENZL Skulptur, Österrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. ORIVIT METALLWAREN-FABRIK Ljusstakar, ett par, Tyskland, jugend.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
565. ADOLF LOOS Fåtölj, "Knieschwimmer", Österrike.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
566. JOSEF FRANK eller JOSEF HOFFMANN
Stolar 8 st, Thonet ca 1935.
566. JOSEF FRANK eller JOSEF HOFFMANN Stolar 8 st, Thonet ca 1935.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
568. HAGENAUER Bordslampa, Wien, Österrike 1920-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
569. HAGENAUER, skulptur, Wien, Österrike, 1920-30-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570. LE CORBUSIER Karmstolar, 1 par "LC1", Cassina , Italien.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
571. OKÄND FORMGIVARE, matbord, art deco, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
572. OKÄND FORMGIVARE Sideboard, Belgien ca 1934.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
573. JUST ANDERSEN
Bordsarmaturer, 2 st, Danmark 1920-30-tal.
573. JUST ANDERSEN Bordsarmaturer, 2 st, Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
574. JUST ANDERSEN
574. JUST ANDERSEN Bordsarmaturer, 2 st, Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
575. OKÄND FORMGIVARE Tebord, 1940-50-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
576. Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA Fat, Finland 1950-tal.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
577. Tapio Wirkkala, TAPIO WIRKKALA Fat, Finland 1950-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
581. ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910-20-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
582. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, jugend, 1910-20-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
585. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm, jugend.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
587. ANNA PETRUS
Brickbord, Sverige 1920-talets början.
587. ANNA PETRUS Brickbord, Sverige 1920-talets början.
Klubbat pris
590 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
588. IVAR JOHNSSON "Venusurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
589. IVAR JOHNSSON "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
590. OKÄND FORMGIVARE Skåp, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
591. PETRUS FORSSBERG
tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
591. PETRUS FORSSBERG tillskrivna, eldhundar, ett par, 1920-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. ELIS BERGH Takarmatur, C.G Hallberg, Stockholm 1920-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
593. NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
594. OKÄND FORMGIVARE
Möjligen Helge Lindgren, väggappliquer, ett par, 1928.
594. OKÄND FORMGIVARE Möjligen Helge Lindgren, väggappliquer, ett par, 1928.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. ANNA PETRUS Bord, Stockholm, ca 1922.
Klubbat pris
440 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
596. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
597. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
598. Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON Urnor, ett par "Faunurnan", Näfveqvarns bruk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
599. CARL HÖRVIK, byrå, 1920-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
600. BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
601. OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
603. BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
605. NORDISKA KOMPANIET
Bord, 1928.
605. NORDISKA KOMPANIET Bord, 1928.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. NORDISKA KOMPANIET Karmstolar, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
607. JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", Enköping 1920-30-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
609. AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
610. AXEL-EINAR HJORTH Salongsbord "Library", Nordiska Kompaniet ca 1929.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
611. AXEL-EINAR HJORTH Fåtölj "Typenko", Nordiska Kompaniet, NK, 1930-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
612. AXEL-EINAR HJORTH Soffa/säng "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
613. AXEL-EINAR HJORTH Bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
614. AXEL-EINAR HJORTH Bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, ca 1929.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
615. ERIK FLEMING Ljusstakar, 1 par, Norrhammars Bruk 1930.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
616. SYLVIA STAVE Kanna, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
617. SYLVIA STAVE
Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
617. SYLVIA STAVE Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
619. AXEL-EINAR HJORTH Fåtöljer, 1 par "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
620. AXEL-EINAR HJORTH, skåp "Sandhamn", Nordiska Kompaniet ca 1929.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. BO NOTINI Golvarmatur, Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
622. AXEL-EINAR HJORTH, skåp "Mora", Nordiska Kompaniet, ca 1930.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
623. Gunnar Asplund, Karmstol, ca 1930.
Klubbat pris
96 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
624. OTTO SCHULZ Skåp, Boet, Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
625. OTTO SCHULZ, fåtölj med fotpall, Boet, Göteborg, 1930-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
626. BORD, Otto Schultz, Boet, Göteborg 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
627. OTTO SCHULZ, tillskriven, spegel, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
628. OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
629. CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
630. CARL MALMSTEN
Matbord, 1940-50-tal.
630. CARL MALMSTEN Matbord, 1940-50-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
631. CARL MALMSTEN Stolar 8 st, 1940-50-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
632. OSCAR NILSSON,
möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.
632. OSCAR NILSSON, möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
633. CARL MALMSTEN, skrivbord, Sverige ca 1951.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
634. CARL MALMSTEN
Sybord,
634. CARL MALMSTEN Sybord,
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
635. CARL MALMSTEN Skåp "Island", Stockholm 1948.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
636. CARL MALMSTEN, bord.
636. CARL MALMSTEN, bord.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
638. MATS DAVID GAHRN Vitrinskåp.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK