Kan inte nå servern

Höstens Moderna 557

 
964 föremål
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
944. MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
913. MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930.
913. MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
951. MATTA. Gobelängteknik. 306,5 x 200,5 cm. Signerad NS (NB?).
951. MATTA. Gobelängteknik. 306,5 x 200,5 cm. Signerad NS (NB?).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
947. MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA.
947. MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
938. MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
949. MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
949. MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
952. MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
934. MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
929. MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.
929. MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
936. MATTA. Rölakan. 329 x 227,5 cm. Sverige 1940-50-tal.
936. MATTA. Rölakan. 329 x 227,5 cm. Sverige 1940-50-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. MATTA. Rölakan. 460 x 197 cm. Signerad VLH A-M HOKE-53 (Anna-Maria H. 1953).
946. MATTA. Rölakan. 460 x 197 cm. Signerad VLH A-M HOKE-53 (Anna-Maria H. 1953).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
350. MOHAN SAMANT. Blandteknik på duk. Sign a tergo.
350. MOHAN SAMANT. Blandteknik på duk. Sign a tergo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
729. MULLER FRERES, takampel, Luneville, Frankrike, 1920-tal.
729. MULLER FRERES, takampel, Luneville, Frankrike, 1920-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
257. Madeleine Pyk, "Odysseus och sirenerna".
257. Madeleine Pyk, "Odysseus och sirenerna".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
258. Madeleine Pyk, Bagarna.
258. Madeleine Pyk, Bagarna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
256. Madeleine Pyk, Stad med tinnar och torn.
256. Madeleine Pyk, Stad med tinnar och torn.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
106. Maj Bring, Utsikt från Söder mot Gamla Stan.
106. Maj Bring, Utsikt från Söder mot Gamla Stan.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
371. Marc Chagall (Efter), "Les coquelicots".
371. Marc Chagall (Efter), "Les coquelicots".
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
369B. Marc Chagall, "Auto-portrait".
369B. Marc Chagall, "Auto-portrait".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
375. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol I, 1922-1957". Fernand Mourlot.
375. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol I, 1922-1957". Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
376. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol II, 1957-1962". Fernand Mourlot.
376. Marc Chagall, "Chagall lithographe Vol II, 1957-1962". Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
374. Marc Chagall, "Chagall lithographe vol I-VI. 1922-1985. Fernand Mourlot".
374. Marc Chagall, "Chagall lithographe vol I-VI. 1922-1985. Fernand Mourlot".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
365. Marc Chagall, "David vainqueur de Goliath", ur: "La Bible".
365. Marc Chagall, "David vainqueur de Goliath", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
372. Marc Chagall, "Dessins pour la Bible", Verve Vol VIII, No 33-34.
372. Marc Chagall, "Dessins pour la Bible", Verve Vol VIII, No 33-34.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
373. Marc Chagall, "Dessins pour la bible", Verve Vol X, No 37-38.
373. Marc Chagall, "Dessins pour la bible", Verve Vol X, No 37-38.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
369A. Marc Chagall, "La grande corniche".
369A. Marc Chagall, "La grande corniche".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
366. Marc Chagall, "La reine de Séba", ur: "La Bible".
366. Marc Chagall, "La reine de Séba", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
369. Marc Chagall, "Le clown acrobate".
369. Marc Chagall, "Le clown acrobate".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
367. Marc Chagall, "Les ténèbres sur L'Egypte", ur: "La Bible".
367. Marc Chagall, "Les ténèbres sur L'Egypte", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
368. Marc Chagall, "Quai de Bercy".
368. Marc Chagall, "Quai de Bercy".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
364. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
364. Marc Chagall, "Saül et David", ur: "La Bible".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
445. Maria Elena Vieira da Silva, "Atlantide".
445. Maria Elena Vieira da Silva, "Atlantide".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
444. Maria Elena Vieira da Silva, "Les troglodytes".
444. Maria Elena Vieira da Silva, "Les troglodytes".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
395. Marino Marini, "Cavallo".
395. Marino Marini, "Cavallo".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
396. Marino Marini, "Marino from Shakespear II".
396. Marino Marini, "Marino from Shakespear II".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
311. Mark Tobey, Utan titel.
311. Mark Tobey, Utan titel.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
312. Mark Tobey, Utan titel.
312. Mark Tobey, Utan titel.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
313. Mark Tobey, Utan titel.
313. Mark Tobey, Utan titel.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
305. Maurice Estève, Komposition i grönt.
305. Maurice Estève, Komposition i grönt.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
380. Max Ernst, Utan titel.
380. Max Ernst, Utan titel.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Max Walter Svanberg, "Två kvinnor".
213. Max Walter Svanberg, "Två kvinnor".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
259. Mårten Andersson, Kyrkfärd.
259. Mårten Andersson, Kyrkfärd.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
593. NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.
593. NILS FOUGSTEDT Skulpturer, ett par, Otto Meyer, 1920-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
254. NILS KÖLARE, olja på pannå. Sign o otydl dat -98.
254. NILS KÖLARE, olja på pannå. Sign o otydl dat -98.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
771. NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.
771. NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.
770. NILS LANDBERG Tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
772. NILS LANDBERG Vas, Orrefors 1966.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
153A. NILS NILSSON "I hamnen".
153A. NILS NILSSON "I hamnen".
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
605. NORDISKA KOMPANIET
Bord, 1928.
605. NORDISKA KOMPANIET Bord, 1928.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
606. NORDISKA KOMPANIET Karmstolar, ett par, 1920-30-tal.
606. NORDISKA KOMPANIET Karmstolar, ett par, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
604. NORDISKA KOMPANIET, spegel, 1930.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
253. Nils Kölare, Utan titel.
253. Nils Kölare, Utan titel.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Nils von Dardel, "Marthe".
7. Nils von Dardel, "Marthe".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
103. Nils von Dardel, Uppvaktning ("Sjömansgosse, Hildesborg").
103. Nils von Dardel, Uppvaktning ("Sjömansgosse, Hildesborg").
Klubbat pris 
450 000 SEK
Utropspris
450 000 - 600 000 SEK
594. OKÄND FORMGIVARE
Möjligen Helge Lindgren, väggappliquer, ett par, 1928.
594. OKÄND FORMGIVARE Möjligen Helge Lindgren, väggappliquer, ett par, 1928.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. OKÄND FORMGIVARE Sideboard, Belgien ca 1934.
572. OKÄND FORMGIVARE Sideboard, Belgien ca 1934.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
590. OKÄND FORMGIVARE Skåp, Sverige 1920-30-tal.
590. OKÄND FORMGIVARE Skåp, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
601. OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.
601. OKÄND FORMGIVARE Takarmatur, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
575. OKÄND FORMGIVARE Tebord, 1940-50-tal.
575. OKÄND FORMGIVARE Tebord, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
571. OKÄND FORMGIVARE, matbord, art deco, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.
571. OKÄND FORMGIVARE, matbord, art deco, sannolikt Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
597. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
597. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
596. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
596. OKÄND FORMGIVARE, taburetter, ett par, Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
669. OLGA LANNER
Fat, Stockholm 1914.
669. OLGA LANNER Fat, Stockholm 1914.
Klubbat pris 
3 300 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
686. OLLE OHLSSON
Skål, Stockholm 1995, sterling,
686. OLLE OHLSSON Skål, Stockholm 1995, sterling,
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
563. ORIVIT METALLWAREN-FABRIK Ljusstakar, ett par, Tyskland, jugend.
563. ORIVIT METALLWAREN-FABRIK Ljusstakar, ett par, Tyskland, jugend.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
632. OSCAR NILSSON, 
möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.
632. OSCAR NILSSON, möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
628. OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.
628. OSCAR NILSSON, tillskrivet, sideboard, 1940-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
624. OTTO SCHULZ Skåp, Boet, Göteborg 1940-tal.
624. OTTO SCHULZ Skåp, Boet, Göteborg 1940-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
625. OTTO SCHULZ, fåtölj med fotpall, Boet, Göteborg, 1930-tal.
625. OTTO SCHULZ, fåtölj med fotpall, Boet, Göteborg, 1930-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. OTTO SCHULZ, tillskriven, spegel, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
627. OTTO SCHULZ, tillskriven, spegel, Boet, Göteborg 1930-40-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
196. Olle Bonniér, Komposition i orange, svart och vitt.
196. Olle Bonniér, Komposition i orange, svart och vitt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
197. Olle Bonniér, Utan titel.
197. Olle Bonniér, Utan titel.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. Olle Bonniér, Utan titel.
201. Olle Bonniér, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
227. Olle Bærtling, "Azalea".
227. Olle Bærtling, "Azalea".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
232. Olle Bærtling, "Force Noir, Blanc, Rouge".
232. Olle Bærtling, "Force Noir, Blanc, Rouge".
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
234. Olle Bærtling, "Helu".
234. Olle Bærtling, "Helu".
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
287. Olle Bærtling, "Kerobk".
287. Olle Bærtling, "Kerobk".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
233. Olle Bærtling, "Oga".
233. Olle Bærtling, "Oga".
Klubbat pris 
1 950 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
228. Olle Bærtling, "Paris-africanskan".
228. Olle Bærtling, "Paris-africanskan".
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
235. Olle Bærtling, "Sergu".
235. Olle Bærtling, "Sergu".
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
353A. Olle Bærtling, Utan titel.
353A. Olle Bærtling, Utan titel.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Olle Nyman, "Italiensk kyrkkupol".
224. Olle Nyman, "Italiensk kyrkkupol".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
65. Olle Olsson-Hagalund, "Astronauten", ur ABC - Hylands Hörna.
65. Olle Olsson-Hagalund, "Astronauten", ur ABC - Hylands Hörna.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK