Madeleine Pyk – en samling F769

Höstens Klassiska 559

75 föremål
1343. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1390. SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, Danmark 1960-70-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1373. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1331. SKRIVSTÄLL, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm, daterad 3/5 1756.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1370. KOPPAR med FAT, tre stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1368. PRAKTURNA, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. KAFFE och TESERVIS, 29 delar, porslin. Berlin, 1913.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1364. TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1341. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1342. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. VAS, fajans. Omärkt, troligen Rörstrand 1740-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. SALTKAR, två stycken samt SKÅLFAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1339. SERVISDELAR, 14 stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1318. FAT, fajans. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1367. GALLERSKÅL, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1344. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1333. SKÅL, med LOCK, fajans. Sverige 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1380. FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1381. FAT, porslin. Kungl. Dansk, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Berlin, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1360. GLACIERER med INSATS och LOCK, ett par, porslin. Wien, 1800-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1322. URNA, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1321. FAT, fajans. Omkring 1700, troligen Holland.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1320. KOPP, samt FAT, majolika. Italien, Urbino, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1317. PLAKETT, fajans. Italien, troligen Castelli 16/1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1347. PRAKTURNA, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. CREMEKOPPAR, med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1346. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. SERVIS, 88 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1334. GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1357. FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1349. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1323. FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1355. PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1377. SERVIS, 56 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK