Vårens Klassiska 562

76 föremål
726. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods.  Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
729. SKÅL, fajans. Troligen Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
730. TALLRIKAR, fem stycken, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
731. KALLSKÅLSKÅL med LOCK, fajans. Rörstrand 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
733. TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
734. FAT, fajans, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
735. FAT, fajans, Marieberg, 1700-tal. Ehrenreichs period.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
736. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
737. URNA, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
738. KANNA med LOCK, fajans. Rörstrand, (17)73.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
739. SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
741. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. FIGURIN, porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
743. FIGURINER, ett par, porslin. Marieberg, Stens period (1768-88).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. TERRIN med LOCK, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
746. FIGURIN, flintgods. 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
747. TABATIERE, porslin och förgylld silvermontering. Meissen, ca 1730.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
748. SPILKUM, porslin. Meissen, ca 1730-35.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
751. TEKANNA, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
753. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
754. TERRIN med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1814).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
756. FIGURINER, två stycken, porslin.  Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
757. FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
758. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. SERVIS, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
760. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
762. FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. FIGURIN, porslin. Meissen, 1920-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
764. TALLRIKAR, 14 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
765. TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
766. DESSERTTALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
768. GLACIERER, ett par samt BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
770. FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
771. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. FAT, porslin. Nymphenburg, 1750-60-tal. Bustellis period.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
774. FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
775. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
777. TEKANNA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
778. FIGURINER, två stycken, porslin. Frankenthal, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
779. FIGURIN, porslin. Höchst, troligen 1700 talets andra hälft.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
780. FIGURGRUPP, porslin. Höchst, troligen 1770-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
784. KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
785. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
786. PLATEAU À DEUX POTS, porslin. Frankrike, "Sèvres", troligen 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
787. KOPPAR med FAT, 3 st, porslin. Paris, Empire. 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. VAS, porslin. Sèvres, daterad 1889, samt 1893 för dekorationen.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
791. ISKLOCKA, porslin. Kunglig Dansk omkring år 1800.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
792. SERVIS, 97 delar, porslin. "Musselmalet", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
793. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
797. GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
799. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
800. FAT, porslin. Kungl Dansk, “Flora Danica”, 1890-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
802. FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

51. Cartier, Santos Galbeé, ca 1994.
Utropspris
22 000 - 28 000 SEK
Budhistorik
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK