Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
1241. SPINDELUR, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891A. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1794. Gustavianska.
891A. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
805A. IKON, Ryssland 1800-tal.
805A. IKON, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
936A. DOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824).
936A. DOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
152A. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
152A. Anders Zorn, "Vid kakelugnen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
677. RESEUR, av Jacob Gierkie, daterat 1647. Barock.
677. RESEUR, av Jacob Gierkie, daterat 1647. Barock.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
682. BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.
682. BORDSUR, av Jacob Dentzel, Wien, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
678. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600-talets slut. Barock.
678. BORDSPENDYL. Tyskland, 1600-talets slut. Barock.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
681. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut.
681. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
675. BORDSUR. Frankrike, omkring år 1700. Louis XIV.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1216. DAMFICKUR, Lepine & Neveu à Paris. 1800-talets första hälft.
1216. DAMFICKUR, Lepine & Neveu à Paris. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
1218. DAMFICKUR, Frankrike. 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
1244. SPINDELUR, Le Roy, Paris. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
1231. FICKUR, Breguet et fils, kvartsrepeter. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1229. FICKUR, Kühl, kronometergång. 1800-tal.
1229. FICKUR, Kühl, kronometergång. 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
1228. FICKUR, Patek Philippe, savonette. 1918.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
1225. FICKUR, Urban Jürgensen, Köpenhamn. Duplexgång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
1223. FICKUR, Omega, kronograf. Ca 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1220. FICKUR, A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden. Sent 1800-tal.
1220. FICKUR, A. Lange & Söhne, Glashütte Dresden. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
1243. SPINDELUR, Buckingham, London. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
1227. FICKUR, Urban Jürgensen & Sönner, Köpenhamn. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
1224. FICKUR, Fredrik Jürgensen, Köpenhamn. Cylindergång. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
1226. FICKUR, Rogers, London, cylindergång, repeter. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
1219. DAMFICKUR, Ulysse Nardin, Locle.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
1242. SPINDELUR, Courvoisier, Frankrike, kvartsrepeter. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
454A. Lelio Orsi, Leda och svanen.
454A. Lelio Orsi, Leda och svanen.
Klubbat pris 
1 250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
109A. Bruno Liljefors, Morkulla i skymning.
109A. Bruno Liljefors, Morkulla i skymning.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
1215. DAMFICKUR, spindelur, Berthoud, Paris. Ca 1820.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
1240. SPINDELUR, Meynier, Frankrike. 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
1239. SPINDELUR, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1233. FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.
1233. FICKUR, Richardson, London, duplexgång, för kinesiska marknaden. Ca 1840.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
1246. SPINDELUR, Le Roy, Paris, för turkiska marknaden. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
268. MATTA, semiantik Täbris sannolikt. 209,5 x 137.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
803. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
749. TALLRIK, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
1533. VAS med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
229. Ralph Hedley, Läsande kvinna.
229. Ralph Hedley, Läsande kvinna.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
733. TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
733. TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
736. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
736. FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
903. COASTERS, ett par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1825.
903. COASTERS, ett par, av Anders Lundqvist, Stockholm 1825.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
391. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.
391. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på duk, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
392A. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.
392A. FLAMLÄNDSK SKOLA, olja på pannå, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1376. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1376. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1528. FIGURIN, keramik. Sen Qing dynastin.
1528. FIGURIN, keramik. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1258. FIGURIN, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1462. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
1462. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1573. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1573. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
671. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
671. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. BÄGARE, av Fedor Rückert, Moskva 1880-tal.
837. BÄGARE, av Fedor Rückert, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
688. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
468. Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen.
468. Donato Creti Tillskriven, Bebådelsen.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1516. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1516. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
9. Oskar Bergman, "Neglinge gård".
9. Oskar Bergman, "Neglinge gård".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
254. SEMIANTIK KASHGAI. 200 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
245. SEMIANTIK GHOM. 190,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
247. ANTIK HERIS. 395,5 x 280,5 cm.
247. ANTIK HERIS. 395,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
770. FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.
770. FAT, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
766. DESSERTTALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
766. DESSERTTALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
806. IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896.
806. IKON, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1896.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
825. SKÅL på fot, Jakob Wiberg, Moskva 1831.
825. SKÅL på fot, Jakob Wiberg, Moskva 1831.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
299. SEMIANTIK TÄBRIS. 387,5 x 284 cm.
299. SEMIANTIK TÄBRIS. 387,5 x 284 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
286. SEMIANTIK KESHAN sk. Dabir. 310,5 x 203,5 cm.
286. SEMIANTIK KESHAN sk. Dabir. 310,5 x 203,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
308. INDISK troligen. 596,5 x 401,5 cm.
308. INDISK troligen. 596,5 x 401,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
302. SEMIANTIK TÄBRIS. 417 x 328 cm.
302. SEMIANTIK TÄBRIS. 417 x 328 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
279. SEMIANTIK NAIN. 218 x 156,5 cm.
279. SEMIANTIK NAIN. 218 x 156,5 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
306. OLD VERAMIN. 341,5 x 212 cm.
306. OLD VERAMIN. 341,5 x 212 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
273. SEMIANTIK KIRMAN. 210 x 122 cm.
273. SEMIANTIK KIRMAN. 210 x 122 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
300. SEMIANTIK TÄBRIS. 408,5 x 312 cm.
300. SEMIANTIK TÄBRIS. 408,5 x 312 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
290. ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.
290. ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
248. SEMIANTIK HERIS. 341 x 272 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
281. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 588 x 368,5 cm.
281. SEMIANTIK SAROUK/FERAGHAN. 588 x 368,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
305. OLD TÄBRIS FIGURAL. 297 x 200 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
1260. VASER, 2 st, keramik. 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
864. AKLEJAPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).
864. AKLEJAPOKAL, av Nicolaus Jung, Nürnberg (verksam 1595-1609).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
878. CHOKLADKANNA, av Johann Joachim Krusemann, Riga 1768-1780.
878. CHOKLADKANNA, av Johann Joachim Krusemann, Riga 1768-1780.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
828. MUGG, av Peder Madsen, S:t Petersburg 1833.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. SÅSTERRIN, Dublin 1803.
898. SÅSTERRIN, Dublin 1803.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
382. Cornelis Huysmans Hans krets, Höglänt landskap med vandrande figurer.
382. Cornelis Huysmans Hans krets, Höglänt landskap med vandrande figurer.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK