Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
293. ANTIK TÄBRIS. 178 x 127 cm.
293. ANTIK TÄBRIS. 178 x 127 cm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
988. RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI.
988. RING, smaragdslipad diamant, sk square emerald cut, 3.02 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 325 000 SEK
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
1060. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1.01 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
1061. DIAMANT, briljantslipad, oinfattad, 1 ct. Cert. IGI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
422A. Mytologisk figurscen.
422A. Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
923. BRÄNNVINSSKÅL, av Christoffer Bauman, Hudviksvall 1794.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1167. RING, briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1167. RING, briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
1049. ÖRHÄNGEN, Cartier, 'Panthérè', guld med ögon av smaragd. 1990-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
584. RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.
584. RAM/SPEGEL. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
336. Lorens Pasch d y, Gustav III som barn.
336. Lorens Pasch d y, Gustav III som barn.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
1212. FICKUR, spindelur med centralsekund och kalender, guld, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
506. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. Carl Wilhelmson, "I atelieren".
15. Carl Wilhelmson, "I atelieren".
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
815. SKÅL, av Sven Peter Lindman, S:t Petersburg 1838.
815. SKÅL, av Sven Peter Lindman, S:t Petersburg 1838.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
141. Anders Zorn, Interiör med kulla.
141. Anders Zorn, Interiör med kulla.
Klubbat pris 
290 000 SEK
Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
831. SKRIN, filligran, okänd mästare, Vladikavkas tidigt 1900-tal.
831. SKRIN, filligran, okänd mästare, Vladikavkas tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
1312. OKÄND KONSTNÄR, blandteknik. Qing dynastin, Canton, omkring 1800.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
82. Helmer Osslund, "Vårdag vid Rensjön, Åre".
82. Helmer Osslund, "Vårdag vid Rensjön, Åre".
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
352. Gustaf Wilhelm Palm, Näten torkas.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
363. Marcus Larsson, "Vy av Öresund".
363. Marcus Larsson, "Vy av Öresund".
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
320. Johan David Swartz (Schwartz), "Drottning Ulrika Eleonora" (1688-1741).
320. Johan David Swartz (Schwartz), "Drottning Ulrika Eleonora" (1688-1741).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
440A. Bartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap.
440A. Bartolomeo Manfredi Hans krets, Muciserande sällskap.
Klubbat pris 
215 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
615. TAKARMATUR. Design Ernst Billgren 2010.
615. TAKARMATUR. Design Ernst Billgren 2010.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
936. DOSA, guld 18K, av Frans Wilhelmsson, Stockholm 1786.
936. DOSA, guld 18K, av Frans Wilhelmsson, Stockholm 1786.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
816. TESERVIS, tre delar, av Carl Siewers, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
332. Carl Fredrik von Breda, Evangelisterna Matteus och Lukas.
332. Carl Fredrik von Breda, Evangelisterna Matteus och Lukas.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
668. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
668. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
63. Johan Ericson, Pansarfartyg på redden, Marstrand.
63. Johan Ericson, Pansarfartyg på redden, Marstrand.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
220. MARTHA DARLAY MUTRIE., olja på uppfordrad duk. Sign MDM.
220. MARTHA DARLAY MUTRIE., olja på uppfordrad duk. Sign MDM.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
22. Carl Johansson, Insjölandskap med metande gosse.
22. Carl Johansson, Insjölandskap med metande gosse.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
446. John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor.
446. John Vivian Tillskrivna, Venetianska vedutor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
319. ELIAS MARTIN. Olja på duk.
319. ELIAS MARTIN. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
431A. Antonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg.
431A. Antonio Ponce Hans krets, Blomsterstilleben i flätad korg.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman,  ca 1790-1810.
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman, ca 1790-1810.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
109. Nils Kreuger, "Halmstackar".
109. Nils Kreuger, "Halmstackar".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
70. Per Ekström, Franskt landskap.
70. Per Ekström, Franskt landskap.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
484. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft Rokoko.
484. SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft Rokoko.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
364. Marcus Larsson, Stormigt hav med skeppsbrott.
364. Marcus Larsson, Stormigt hav med skeppsbrott.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
36. Prins Eugen, "Fasadbelysta fabriker".
36. Prins Eugen, "Fasadbelysta fabriker".
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
529. MATBORD. England, omkring år 1800 och senare.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
1188. RING, oval fasettslipad smaragd, 1.25 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
703. LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
703. LÄSLAMPA, för två ljus. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1168. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
232. Luigi Nono, ”Sjuklägret”.
232. Luigi Nono, ”Sjuklägret”.
Klubbat pris 
2 500 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
552. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
606. LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. H 85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
205. Adelsteen Normann, Fjordlandskap.
205. Adelsteen Normann, Fjordlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
1178. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. 3.02 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1177. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
1177. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 14.66 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
185 000 - 190 000 SEK
1068. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct.
1068. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.05 ct.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1077. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta.
1077. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot 1.78 ct, i form av litet hjärta.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
206A. Oluf Wold-Torne, Kris syr (Dam vid rosbukett ).
206A. Oluf Wold-Torne, Kris syr (Dam vid rosbukett ).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
206B. Søren Onsager, Fru förbereder middag.
206B. Søren Onsager, Fru förbereder middag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
612A. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. SEMIANTIK TÄBRIS. 381,5 x 280,5 cm.
301. SEMIANTIK TÄBRIS. 381,5 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
276. ANTIK MAHAL, sannolikt Ziegler Mahal/FERAGHAN. 437,5 x 306,5 cm.
276. ANTIK MAHAL, sannolikt Ziegler Mahal/FERAGHAN. 437,5 x 306,5 cm.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
258. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 143 x 74 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1176. ÖRHÄNGEN, 24 baguetteslipade diamanter, tot. 3.08 ct.
1176. ÖRHÄNGEN, 24 baguetteslipade diamanter, tot. 3.08 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
539. BORD. Barock, 1700- talets första hälft.
539. BORD. Barock, 1700- talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
313. David Klöcker Ehrenstrahl, "Anna Ursula Scheffer" (1660-).
313. David Klöcker Ehrenstrahl, "Anna Ursula Scheffer" (1660-).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
331. Pastoral idyll.
331. Pastoral idyll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
334. Johan Philip Lemke (Lembke) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
260. OLD SILKE KESHAN/GHOM. 201 x 140 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 202 x 145,5 cm.
272. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 202 x 145,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
475. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
475. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1374A. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1374A. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
674. GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.
674. GOLVUR. England, omkring år 1700. Markwick, London.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
676. BORDSUR. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
680. VAGNSUR. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK