Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
802. FAT, två stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
797. GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
797. GALLERSKÅL med FAT. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
914. LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.
914. LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
619. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
619. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1170. ARMBAND, sammanflätade länkar rött och vitt guld. Vikt 75,3 g.
1170. ARMBAND, sammanflätade länkar rött och vitt guld. Vikt 75,3 g.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
661. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
661. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1515. TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal.
1515. TREMBLEUSE, porslin. Troligen Samson. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
975. RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna.
975. RING, gammalslipad diamant, ca 1.50 ct, med smådiamanter på sidorna.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
955. RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal.
955. RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
673. BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal.
673. BORDSPENDYL, av Anders Hjerpe. Empire, 1820-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1112. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
1112. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1113. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
1113. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1114. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct.
1114. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1115. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
1115. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1151. RING, Bulgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct och onyx.
1151. RING, Bulgari, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct och onyx.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
844. CIGARETTETUI, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
901. SÅSSKÅL på fat, av Isaac Sandbeck, Stockholm 1819.
901. SÅSSKÅL på fat, av Isaac Sandbeck, Stockholm 1819.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
445. Theodore Gudin, Fartyg vid kusten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. Helmer Osslund, "Afton i Ångerm. V. skärgård".
79. Helmer Osslund, "Afton i Ångerm. V. skärgård".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
326. "Karl XIV Johan" (1763-1844).
326. "Karl XIV Johan" (1763-1844).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
517. BORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
431. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
431. Giovanni Paolo Panini Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1012. RING, briljantslipad diamant, 1.02 ct. Cert. HRD.
1012. RING, briljantslipad diamant, 1.02 ct. Cert. HRD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
610. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
610. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
1154. RING, två gammalslipade diamanter, vardera ca 0.90 ct, samt två mindre.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1159. RING, brilljantslipad diamant, 2.21 ct. Cert. HRD.
1159. RING, brilljantslipad diamant, 2.21 ct. Cert. HRD.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
120 000 - 125 000 SEK
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
534. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1051. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts.
1051. RING, sk eternityring, briljantslipade diamanter, tot. 3.40 cts.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1303. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
983. ÖRHÄNGEN, rosa och gula safirer, tot. ca 9 ct.
983. ÖRHÄNGEN, rosa och gula safirer, tot. ca 9 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1334. SOCKERSKÅL med LOCK, pekingglas, Qing dynastin.
1334. SOCKERSKÅL med LOCK, pekingglas, Qing dynastin.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
984. ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 15 mm, med rosa turmaliner.
984. ÖRHÄNGEN, cognacsfärgade South sea pärlor, ca 15 mm, med rosa turmaliner.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1129. ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 16 mm, med svarta briljantslipade diamanter.
1129. ÖRHÄNGEN, odlade Tahiti pärlor, ca 16 mm, med svarta briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
981. ÖRHÄNGEN, checkerslipad rosenkvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
625. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
625. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
986. COLLIER, vita och gula briljantslipade diamanter, tot. ca 15 ct.
986. COLLIER, vita och gula briljantslipade diamanter, tot. ca 15 ct.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
145 000 - 150 000 SEK
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
624. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
628. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
603. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Empirestil, omkring år 1900.
603. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
982. ARMBAND, rosa safirer, ametister, peridoter och briljantslipade diamanter.
982. ARMBAND, rosa safirer, ametister, peridoter och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
709. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.
709. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. Gjutjärn. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1050. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD.
1050. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera 0.50 ct. Cert. HRD.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
423. Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.
423. Kvinna som vestal, möjligen madame de Victoire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
938. DOSA, Frankrike 1780-tal.
938. DOSA, Frankrike 1780-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. ÖRHÄNGEN, Fred, briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
1132. ÖRHÄNGEN, Fred, briljantslipade diamanter, ca 2 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
518. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
518. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1201. ARMBANDSUR, Chopard, Happy sport, briljantslipade diamanter.
1201. ARMBANDSUR, Chopard, Happy sport, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1153. COLLIER, platina med briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct.
1153. COLLIER, platina med briljantslipade diamanter, tot. 0.56 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
493. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
493. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
707. FONTÄN. Bolinders verkstad, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
547. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
547. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
287. OLD TIBET. 157 x 84 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
288. ANTIK TIBET. 155,5 x 86,5 cm.
288. ANTIK TIBET. 155,5 x 86,5 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
160. Per Hasselberg, Gerda Hagborg.
160. Per Hasselberg, Gerda Hagborg.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
71. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
71. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915.
1099. HÄNGSMYCKE, gammalslipad diamant, ca 2.40 ct, samt mindre diamanter. Ca 1915.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
890. LJUSSTAKAR, ett par, av Philipp Caspar Scheppich, Augsburg 1761-1763.
890. LJUSSTAKAR, ett par, av Philipp Caspar Scheppich, Augsburg 1761-1763.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
894. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1812.
894. LJUSSTAKAR, ett par, av Nils Tornberg, Linköping 1812.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK