Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
420. BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
713. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1966.
713. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1966.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
345. MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackpjäser, 32 st Firma Svenskt Tenn.
345. MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackpjäser, 32 st Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
714. STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.
714. STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
676. WILHELM KÅGE, fat, Gustavsberg Studio 1948.
676. WILHELM KÅGE, fat, Gustavsberg Studio 1948.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
556. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, örhängen 1 par, Lund 1956, 18k









 .
556. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, örhängen 1 par, Lund 1956, 18k .
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
694. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1969.
694. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1969.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
520. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1928-29.
520. GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1928-29.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
319. JOSEF FRANK, akvarell.
319. JOSEF FRANK, akvarell.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
408. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.
408. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.
407. CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
544. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, collier "Gürtellänk", Lund 1963,
544. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, collier "Gürtellänk", Lund 1963,
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
716. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960.
716. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
386. KAYSER-SOHN sannolikt, vaser, ett par, Art Noveau, Tyskland, märkt Kayser.
386. KAYSER-SOHN sannolikt, vaser, ett par, Art Noveau, Tyskland, märkt Kayser.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
640. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike. Jugend.
640. EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike. Jugend.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
703. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.
703. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
764. BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland.
764. BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530. W.A. BOLIN, terrin, Stockholm 1954. 925/1000.
530. W.A. BOLIN, terrin, Stockholm 1954. 925/1000.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
719. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1966.
719. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1966.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
379. PHILIPPE WOLFERS, vas, 1895.
379. PHILIPPE WOLFERS, vas, 1895.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. GEORG JENSEN, ring, Köpenhamn sent 1900-tal. 18k vitguld.
583. GEORG JENSEN, ring, Köpenhamn sent 1900-tal. 18k vitguld.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
813. MATTA. Rölakan. 202 x 135,5 cm. Signerad AW. Sverige 1900-talets mitt.
813. MATTA. Rölakan. 202 x 135,5 cm. Signerad AW. Sverige 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
752. ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.
752. ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
561. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1979, sterling.
561. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, brosch, Lund 1979, sterling.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
738. ÅKE HOLM, "Jona kastas i havet", figurgrupp, Höganäs 1950-tal.
738. ÅKE HOLM, "Jona kastas i havet", figurgrupp, Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.
391. OKÄND FORMGIVARE, bordsarmatur, jugend, Böhlmarks.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
634. ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1960-tal.
634. ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1960-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
708. STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
708. STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
598. SIMON GATE, skål med underfat "Slöjdansen", Orrefors 1924.
598. SIMON GATE, skål med underfat "Slöjdansen", Orrefors 1924.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg, 1939.
672. WILHELM KÅGE, vas, Argenta, Gustavsberg, 1939.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
300. FIRMA SVENSKT TENN, terrin med lock, Stockholm 1950.
300. FIRMA SVENSKT TENN, terrin med lock, Stockholm 1950.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
647. RENÉ LALIQUE, fat "Plumes de Paon", Frankrike 1937-47.
647. RENÉ LALIQUE, fat "Plumes de Paon", Frankrike 1937-47.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
361. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
361. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1934, sterling.
522. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1934, sterling.
Klubbat pris 
5 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
550. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling.
550. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
667. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
667. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
645. JOSEF HOFFMANN, skål på fot, Wiener Werkstätte, Moser Karlsbad.
645. JOSEF HOFFMANN, skål på fot, Wiener Werkstätte, Moser Karlsbad.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
655. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
655. TIMO SARPANEVA, vas, "Tuuli", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
657. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
657. TIMO SARPANEVA, karaff med propp, "Vire", Venini, Murano, Italien 1990.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
539. MARTIN ÖMAN, ljusstakar, ett par, Malmö 1976.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet,  Göteborg.
417. OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
815. MATTA. Rölakan. 272,5 x 217 cm. Signerad AÅ R. Sverige 1950-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
821. MATTA. "Aplarna om morgonen". Rölakan. 197,5 x 140 cm. Signerad BR.
821. MATTA. "Aplarna om morgonen". Rölakan. 197,5 x 140 cm. Signerad BR.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
817. MATTA. Rölakan. 273,5 x 172 cm. Sverige omkring 1950.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
268. Joan Miró, "Les essències de la terra".
268. Joan Miró, "Les essències de la terra".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
264. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
265. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
265. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
666. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
666. GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall, 1897.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
707. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio, 1940-tal.
707. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio, 1940-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
744. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
664. TAPIO WIRKKALA, skål, Iittala, Finland 1956.
664. TAPIO WIRKKALA, skål, Iittala, Finland 1956.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
406. ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
597. SIMON GATE, lockpokal, Orrefors, 1947.
597. SIMON GATE, lockpokal, Orrefors, 1947.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
429. ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
455. NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
428. ANSGAR ALMQUIST, skulptur.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203  cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
826. MATTA. Rölakan. 302 x 203 cm. Signerad MG. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
415. AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
728. GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand.
728. GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
400. GUNNAR ASPLUND, taklampa Böhlmarks, Stockholm.
400. GUNNAR ASPLUND, taklampa Böhlmarks, Stockholm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
370. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
370. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
424. CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio 1940-tal.
706. STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg Studio 1940-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
367. JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
754. JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.
754. JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
711. STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna  Bodafors 1930.
458. AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
451. AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
535. SIGURD PERSSON, fat, Stockholm 1977, sterling, smed Lars Munkhammar.
535. SIGURD PERSSON, fat, Stockholm 1977, sterling, smed Lars Munkhammar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
452. AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
608. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk.
608. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
403. CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.
403. CARL MALMSTEN, fåtölj "Konsert" ca 1926.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
314. ANNA PETRUS, vas, "Profilvasen" Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. SKÅL, Farstagods, Wilhelm Kåge, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.
684. SKÅL, Farstagods, Wilhelm Kåge, Gustavsbergs Studio, 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
425. CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
819. MATTA. Rölakan. 256,5 x 163. Signerad IK (sannolikt Irma Kronlund).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk, 1963.
607. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, Lindshammars glasbruk, 1963.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
81. Primus Mortimer Pettersson, Aftonstämning.
81. Primus Mortimer Pettersson, Aftonstämning.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
521. ATELIER BORGILA, ljusstakar, 1 par, Stockholm 1950, sterling.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
80. Primus Mortimer Pettersson, Strandbild, Frösön.
80. Primus Mortimer Pettersson, Strandbild, Frösön.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Primus Mortimer Pettersson, Staden vid floden.
77. Primus Mortimer Pettersson, Staden vid floden.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. WILHELM KÅGE, drakmamma, Argenta, Gustavsberg 1939.
677. WILHELM KÅGE, drakmamma, Argenta, Gustavsberg 1939.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK