Kan inte nå servern

Höstens Moderna 563

 
831 föremål
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
421. CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
516. ATELIER BORGILA, jardinière, Stockholm 1940, sterling.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
534. TOM AHLSTRÖM, kandelaber för tio ljus, Konstfack, Stockholm 1966, sterling.
534. TOM AHLSTRÖM, kandelaber för tio ljus, Konstfack, Stockholm 1966, sterling.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
668. G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.
668. G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
747. HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
747. HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
290. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte et bleue".
290. Serge Poliakoff, "Composition rouge, verte et bleue".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
536. OLLE OHLSSON, skålar/tumlare, 1 par, sterling.
536. OLLE OHLSSON, skålar/tumlare, 1 par, sterling.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
178. Salvador Dalí, "Carmen - Castanets".
178. Salvador Dalí, "Carmen - Castanets".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
662. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
662. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
191. Francois Gall, Flicka med hatt.
191. Francois Gall, Flicka med hatt.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
470. AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
383. WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, (WMF), bordspegel Tyskland, Art Noveau.
383. WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, (WMF), bordspegel Tyskland, Art Noveau.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. STIG LINDBERG, golvvas, Gustavsberg Studio, 1964.
715. STIG LINDBERG, golvvas, Gustavsberg Studio, 1964.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
651. FULVIO BIANCONI, skål, "Pezzato", Venini, Murano, 1950-tal.
651. FULVIO BIANCONI, skål, "Pezzato", Venini, Murano, 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
652. FULVIO BIANCONI, skål, "Pezzato", Venini, Murano, 1950-tal.
652. FULVIO BIANCONI, skål, "Pezzato", Venini, Murano, 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. Axel Kargel, "Hus vid havet".
123. Axel Kargel, "Hus vid havet".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
124. Axel Kargel, "Väg".
124. Axel Kargel, "Väg".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91B. SVANTE BERGH. Sign och dat 1919. Olja på duk.
91B. SVANTE BERGH. Sign och dat 1919. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
795A. MATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn).
795A. MATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Jugend.
642. DAUM, vas, Nancy Frankrike, Jugend.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
350. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1057.
350. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1057.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
796. MATTA. Reliefflossa. 241 x 116 cm. Sverige 1920-50-tal.
796. MATTA. Reliefflossa. 241 x 116 cm. Sverige 1920-50-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
759. AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.
759. AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
726. KARIN BJÖRQUIST, servis, 36, delar, "Nobelservisen", Rörstrand.
726. KARIN BJÖRQUIST, servis, 36, delar, "Nobelservisen", Rörstrand.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
241. Eduardo Chillida, Utan titel , ur: "Ce maudit moi".
241. Eduardo Chillida, Utan titel , ur: "Ce maudit moi".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Eric H Olson, Optochromi.
171. Eric H Olson, Optochromi.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
291. AUGUSTE RENOIR, Etsning och mjukgrundsetsning, ca 1900, tryckt signatur.
291. AUGUSTE RENOIR, Etsning och mjukgrundsetsning, ca 1900, tryckt signatur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
97. Isaac Grünewald, Landskap.
97. Isaac Grünewald, Landskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Isaac Grünewald, "Fatima" (dräktskiss).
94. Isaac Grünewald, "Fatima" (dräktskiss).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn modell 568.
325. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn modell 568.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
326. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn modell 568.
326. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn modell 568.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
224. Olle Bærtling, "Flag for America's Cup".
224. Olle Bærtling, "Flag for America's Cup".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
228. Birgit Broms, "Skridskoåkare".
228. Birgit Broms, "Skridskoåkare".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
215. MICHEL HAAS. Daterad 1981. Blandteknik på papper.
215. MICHEL HAAS. Daterad 1981. Blandteknik på papper.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
230. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
230. Alexander Calder, Utan titel, ur: "Music Maestro please I".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
343. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
343. JOSEF FRANK, soffbord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
599. EDWARD HALD, skål "Fyrverkeriskålen" Orrefors 1958.
599. EDWARD HALD, skål "Fyrverkeriskålen" Orrefors 1958.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
557. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1970, 18k.
557. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, armlänk, Lund 1970, 18k.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
631. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1961.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
809. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 311 x 210 cm. Signerad AB MMF BN.
809. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 311 x 210 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
272. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
272. Joan Miró, Utan titel, ur: "Joan Miró Lithographe II".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
276. Joan Miró, "La mélodie acide".
276. Joan Miró, "La mélodie acide".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
237. Marc Chagall, "Le Roi David".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
654. RICCARDO LICATA, skål, Venini Murano, Italien 1950-tal.
654. RICCARDO LICATA, skål, Venini Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
659. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
413. AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
411. OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
695. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsbergs Studio, 1964.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
507. SAMURAI SHOKAI, te- och kaffeservis, 10 delar, Yokohama, Japan.
507. SAMURAI SHOKAI, te- och kaffeservis, 10 delar, Yokohama, Japan.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
692. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
213. Enrico Baj, "Personaggio decorato".
213. Enrico Baj, "Personaggio decorato".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
292. AUGUSTE RENOIR. Litografi, 1904, tryckt signatur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. Albert Johansson, "Nr 9".
153. Albert Johansson, "Nr 9".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
56. ERIC DETTHOW. Olja på duk.
56. ERIC DETTHOW. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
332. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
332. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
630. BENGT EDENFALK, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1960.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
439. AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
308. FIRMA SVENSKT TENN, bordspegel, Stockholm 1928.
308. FIRMA SVENSKT TENN, bordspegel, Stockholm 1928.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
810. MATTA. "Falurutan, grön". Rölakan. 233,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF BN.
810. MATTA. "Falurutan, grön". Rölakan. 233,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma  Svenskt Tenn, 1930-talets början.
480. UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
515. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vaser, 1 par, Lund 1965-66, sterling.
515. Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON, vaser, 1 par, Lund 1965-66, sterling.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
469. AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
79. Primus Mortimer Pettersson, Mina drömmars stad.
79. Primus Mortimer Pettersson, Mina drömmars stad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
159. Albert Johansson, "Grå bild".
159. Albert Johansson, "Grå bild".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
831A. MATTA. "Violetta blå". Tät rya. 262 x 141,5 cm. Signerad AB MMF BN.
831A. MATTA. "Violetta blå". Tät rya. 262 x 141,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
349. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
349. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 336.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Lars Boëthius, Vinter vid Karlbergsstrand.
36. Lars Boëthius, Vinter vid Karlbergsstrand.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
795. MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal.
795. MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
765. RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland.
765. RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
770. PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
95. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik, tusch på papper. Signerad Grünewald.
95. ISAAC GRÜNEWALD. Blandteknik, tusch på papper. Signerad Grünewald.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
149. Lennart Jirlow, "Le Figaro".
149. Lennart Jirlow, "Le Figaro".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
333. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
333. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
614. INGEBORG LUNDIN, vas, "Melon", Orrefors 1950-tal.
614. INGEBORG LUNDIN, vas, "Melon", Orrefors 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
18. Waldemar Lorentzon, "God Jul".
18. Waldemar Lorentzon, "God Jul".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
19. Axel Olson, "Spader kung".
19. Axel Olson, "Spader kung".
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
600. EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors 1938.
600. EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors 1938.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
399. SIMON GATE, takarmatur, glas, Orrefors, ca 1925.
399. SIMON GATE, takarmatur, glas, Orrefors, ca 1925.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 25 000 SEK
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
658. ALESSANDRO PIANON, fågel " Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
499. GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
633. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1999.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, armlänk, Lapponia, 18k.
588. Björn Weckström, BJÖRN WECKSTRÖM, armlänk, Lapponia, 18k.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
3. Erling Ärlingsson, Kustmotiv med segelbåt.
3. Erling Ärlingsson, Kustmotiv med segelbåt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK