Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1647 föremål
1065. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct.
1065. BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.01 ct.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
959. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
959. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
302. Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer.
302. Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
100. Anna Palm de Rosa, Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland.
100. Anna Palm de Rosa, Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
150. Carl Milles, Sittande dam.
150. Carl Milles, Sittande dam.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. Elsa Beskow, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".
14. Elsa Beskow, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1188. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 227 x 147 cm.
1188. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 227 x 147 cm.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1267. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin.
1267. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin.
Klubbat pris
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
103. ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, sign och dat 1923.
103. ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, sign och dat 1923.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1035. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. 3.55 ct.
1035. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. 3.55 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1072. RING, peridot, 12.72 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
1072. RING, peridot, 12.72 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1487. TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1487. TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
Klubbat pris
64 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
877. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
877. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
104. Per Ekström, Solnedgång.
104. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1562. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1562. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
88 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1574. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1574. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
162. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
162. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
45. Carl Wilhelmson, "Sjöbodar".
45. Carl Wilhelmson, "Sjöbodar".
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
973. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
973. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
228. Komposition med antika föremål.
228. Komposition med antika föremål.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
972. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, 13,8-10,6 mm.
972. COLLIER, odlade Tahiti pärlor, 13,8-10,6 mm.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
547. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
547. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1321. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji.
1321. SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1033. RING, tsavorit, 2.05 ct, briljantslipade diamanter, tot. 1.23 ct.
1033. RING, tsavorit, 2.05 ct, briljantslipade diamanter, tot. 1.23 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
950. RING, Ceylon safir, 5.41 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.13 ct.
950. RING, Ceylon safir, 5.41 ct med briljantslipade diamanter, tot. 1.13 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK