Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1647 föremål
252. Bengt Nordenberg, Kortspelare.
252. Bengt Nordenberg, Kortspelare.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Jiaqingsmärke.
1510. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Jiaqingsmärke.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
163. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
163. Nils Möllerberg, "Flicka som kammar sig".
Klubbat pris
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
942. RING, gammalslipad diamant, ca 1.75 ct.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
195. Hans Dahl, Fjordlandskap med vandrande flicka.
Klubbat pris
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
1169. SEMIANTIK/OLD ISFAHAN. 409 x 309 cm.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
170. Jussi Mäntynen, "Det är åter vår".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
876. RING, droppslipad Fancy Deep Yellow diamant, 1.02 ct.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
42. Olle Hjortzberg, Stilleben med gula rosor i silvervas.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1. Thure Wallner, Domherrar.
1. Thure Wallner, Domherrar.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
145. Axel Petersson Döderhultarn, Kor.
145. Axel Petersson Döderhultarn, Kor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
1205. SEMIANTIK TÄBRIS. 598 x 402 cm.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
44. Anton Genberg, Motiv från Fiskebäckskil.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
1194. SEMIANTIK MESHED. 486,5 x 382,5 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
146. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring".
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
69. Johan Krouthén, Höstlandskap med bro över vattendrag.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1542. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1542. FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
57A. SAM UHRDIN. Olja på duk. Signerad Sam Uhrdin o dat -17.
57A. SAM UHRDIN. Olja på duk. Signerad Sam Uhrdin o dat -17.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
590. BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1204. ANTIK SILKE TÄBRIS. 176 x 112 cm.
1204. ANTIK SILKE TÄBRIS. 176 x 112 cm.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
287. Stilleben med fåglar och blommor.
287. Stilleben med fåglar och blommor.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1069. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
1069. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
820. RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.
820. RING, briljantslipad diamant ca 1.60 ct. 1950-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
117. August Malmström, "Polisen kommer".
117. August Malmström, "Polisen kommer".
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
1405. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
1343. RULLMÅLNING samt KALLIGRAFI, Qing dynastin.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
41. Olle Hjortzberg, Interiör med gula rosor och sovande hund.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
197. Axel Ender, Samtal vid dörröppningen.
197. Axel Ender, Samtal vid dörröppningen.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
956. ARMBAND, olikfärgade fasettslipade safirer, 78.80 ct.
956. ARMBAND, olikfärgade fasettslipade safirer, 78.80 ct.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
56. Elisabeth Keyser, Ung kvinna med brev.
56. Elisabeth Keyser, Ung kvinna med brev.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
121. Johan Krouthén, Sommarlandskap med höns.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
578. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
204. Paul Wagner, "Trost in Leid" (tröst).
204. Paul Wagner, "Trost in Leid" (tröst).
Klubbat pris
94 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
1527. SKÅLAR, ett par, porslin. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1043. BROSCH, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
1043. BROSCH, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
15. ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.
15. ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
922. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
922. ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1039. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct, Italien.
1039. COLLIER, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct, Italien.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
498. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
63. OLOF HERMELIN, olja på duk, sign och dat 27/4 1904.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
206. Louis Douzette, Landskap med solnedgång.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1179. SEMIANTIK KESHAN. 428 x 314,5 cm.
1179. SEMIANTIK KESHAN. 428 x 314,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
173. Anders Sandström, Björnunge.
173. Anders Sandström, Björnunge.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1067. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 5.33 ct.
1067. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 5.33 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
945. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
945. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK