Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
783. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början.
783. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
782. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.
782. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1568. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. VICTOR FORSSELL, olja på pannå, sign.
66. VICTOR FORSSELL, olja på pannå, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.
517. LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
644. VINGLAS, fyra stycken.  Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
644. VINGLAS, fyra stycken. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1521. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
1521. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1400. VAS, porslin. Qing dynastin.
1400. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.
1281. SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1347. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1347. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1349. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1349. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1002. ARMBAND, ledad med infattade rubiner. 1950-tal.
1002. ARMBAND, ledad med infattade rubiner. 1950-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1066. RING, sk eternity ring, 16 briljantslipade diamanter, tot. 2.80 ct.
1066. RING, sk eternity ring, 16 briljantslipade diamanter, tot. 2.80 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. BROSCH, små diamanter med odlad pärla, tot. ca 1 ct. Tidigt 1900-tal.
1060. BROSCH, små diamanter med odlad pärla, tot. ca 1 ct. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1669. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1669. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1215. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
1215. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1528. VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1528. VAS, porslin. Kina, troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
1085. HÄNGE, droppslipad smaragd, ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
674. DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
674. DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
58. Emma Ekwall, I mormors knä.
58. Emma Ekwall, I mormors knä.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
817. RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct.
817. RING, antikslipad diamant, ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
16. Elsa Beskow, "Putte i blåbärsskogen".
16. Elsa Beskow, "Putte i blåbärsskogen".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
830. ÖRHÄNGEN, 42 briljantslipade diamanter, tot. 3.44 ct.
830. ÖRHÄNGEN, 42 briljantslipade diamanter, tot. 3.44 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1022. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter, tot. 4.08 ct.
1022. ÖRHÄNGEN, 218 briljantslipade diamanter, tot. 4.08 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1266. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1266. BUDDHA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
821. RING, navettslipad diamant, ca 1.20 ct, blå safirer och briljantslipade diamanter.
821. RING, navettslipad diamant, ca 1.20 ct, blå safirer och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
692. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
692. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
873. RING, briljantslipad diamant, 1.01 ct, 1976.
873. RING, briljantslipad diamant, 1.01 ct, 1976.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
1273. SKULPTUR, trä. Qing dynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
152. Carl Milles, "Vattenbärerska".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
511. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
485. SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
108. Anton Genberg, Sommarlandskap från Duved.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
46. Edvard Westman, Skutan.
46. Edvard Westman, Skutan.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
64. Olof Hermelin, Vårlandskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
478. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
501. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
501. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1635. VAS, keramik. Norra Song dynastin (960-1279).
1635. VAS, keramik. Norra Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
21. Anna Palm de Rosa, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
1258. SKULPTUR, brons Sen Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
732. FAT, av Isak Sauer, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1511. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs  sex karaktärers märke.
1511. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1157. SEMIANTIK HERIS. 376,5 x 292,5 cm.
1157. SEMIANTIK HERIS. 376,5 x 292,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv med figurer.
32. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv med figurer.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1514. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1514. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
87. HELMER OSSLUND, olja på duk, sign Helmer Åslund och dat -99.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1579. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1579. VAS, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
30. Carl Skånberg, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.
30. Carl Skånberg, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
499. LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.
499. LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1398. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
1398. VAS, porslin. Sen Qing dynasti med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
428. KONSOLBORD, s.k. Console dessert.  Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
428. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
787. KAFFEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1798.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
744. KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.
744. KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
153. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
153. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1345. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1345. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
1207. MATTA, semiantik Täbris. Ca 381 x 295.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK