Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. 
Louis XVI.
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
75. Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och vattenfall.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
40. Olle Hjortzberg, Stilleben med blåsippor och apelsiner.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
843. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 8 ct, ca 1880-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
980. RING, fantasislipad granat med två droppslipade diamanter, tot. ca 0.30ct.
980. RING, fantasislipad granat med två droppslipade diamanter, tot. ca 0.30ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
189. Michael Ancher, Fiskrenserskor.
189. Michael Ancher, Fiskrenserskor.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
85. Helmer Osslund, "Sommarnatt (Ådalsliden)".
85. Helmer Osslund, "Sommarnatt (Ådalsliden)".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1088. ÖRHÄNGEN, briljantslipade dimanter, tot. 5.50 ct.
1088. ÖRHÄNGEN, briljantslipade dimanter, tot. 5.50 ct.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1176. SEMIANTIK KESHAN s.k. MOTACHEM. 205 x 135 cm.
1176. SEMIANTIK KESHAN s.k. MOTACHEM. 205 x 135 cm.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1094. ARMBANDSUR, Cartier, guld.
1094. ARMBANDSUR, Cartier, guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
690. DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.
690. DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
151. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
151. Carl Milles, "Kampen för tillvaron".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1550. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1550. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1210. ANTIK USHAK. 439,5 x 339,5 cm.
1210. ANTIK USHAK. 439,5 x 339,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1095. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, 'Reverso', manuell.
1095. ARMBANDSUR, Jaeger-le-Coultre, 'Reverso', manuell.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
371. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".
371. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
1073. RING, briljantslipad diamant, 0.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1106. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos 100', automatiskt.
1106. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos 100', automatiskt.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
1108. ARMBANDSUR, Girard-Perregaux, 'Seahawk II' automatisk 2010.
1108. ARMBANDSUR, Girard-Perregaux, 'Seahawk II' automatisk 2010.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
490. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
461. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
461. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1188. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 227 x 147 cm.
1188. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 227 x 147 cm.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. Elsa Beskow, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".
14. Elsa Beskow, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1267. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin.
1267. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
171. Jussi Mäntynen, Lodjur.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
103. ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, sign och dat 1923.
103. ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, sign och dat 1923.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1035. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. 3.55 ct.
1035. ÖRHÄNGEN, briljant- och baguettslipade diamanter, tot. 3.55 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1072. RING, peridot, 12.72 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
1072. RING, peridot, 12.72 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 0.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
508. KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.
508. KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
863. ARMBAND, blå safirer, tot. 5.57 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.98 ct.
863. ARMBAND, blå safirer, tot. 5.57 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 1.98 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1487. TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1487. TERRINFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1582. URNA, porslin. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
255 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
106. Per Ekström, Solnedgång över Öland.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
122. Johan Krouthén, Landskap med blommande fruktträd.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
59. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och brudslöja.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
68. Arvid Mauritz Lindström, Insjölandskap i höstskrud.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1540. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
203. Edwin Harris, Flicka som skalar äpplen.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
1264. GUANYIN, trä. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1481. URNOR med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
119. Ernst Josephson, Man i 1500-talsdräkt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
174. Raymond Leon Rivoire, Kvinna med hund.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
877. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
877. RING, briljantslipad diamant, 1.18 ct.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
6. Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
104. Per Ekström, Solnedgång.
104. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
141. Henri de Toulouse-Lautrec, "Le bon graveur (Adolphe Albert)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1516. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1562. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1562. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
10. Mosse Stoopendaal, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1574. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1574. URNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
84. HELMER OSSLUND, olja på smörpapper, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
162. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
162. Theodor Lundberg, "Vågen och stranden".
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
45. Carl Wilhelmson, "Sjöbodar".
45. Carl Wilhelmson, "Sjöbodar".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
62. Olof Hermelin, Landskap med figurer.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1402. STÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
973. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
973. RING, blå safir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK