Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
589. BORDSPLATEAU.  Empire, 1800-talets första hälft.
589. BORDSPLATEAU. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1769. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
18. Robert Lundberg, Vänporträtt av konstnären Carl Johansson.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
342. ELIAS MARTIN, Akvarell, ej signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
557. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
751. KRUCIFIX, icke identifierad mästare, Moskva 1841.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
611. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1374. VAS, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
900. SKED med kerubknopp, ostämplad, sannolikt Breslau sent 1500-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
1301. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 220,5 x 140 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 12 000 SEK
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
1268. MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
1316. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN-MOGAN. 189 x 123 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1314. SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm.
1314. SEMIANTIK SAROUK/MISHAN MALAJIR. 183,5 x 124 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1292. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm.
1292. SEMIANTIK KESHAN. 203,5 x 134 cm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1269. SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm.
1269. SEMIANTIK ISFAHAN. 214 x 140,5 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1272. SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm.
1272. SEMIANTIK KASHGAI GALLERI. 340,5 x 111,5 cm.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
1290. SEMIANTIK KESHAN. 197,5 x 133 cm.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1291. SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.
1291. SEMIANTIK KESHAN, möjligen Dabir. 205,5 x 131,5 cm.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
1293. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 136 cm.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
1296. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 228 x 156 cm.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
1632. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
1632. SKÅL, porslin. Troligen sen Qing dynastin.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
123. Carl Eldh, "Brita".
123. Carl Eldh, "Brita".
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1789. THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal.
1789. THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
390 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
701. GLAS, två stycken. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1707. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1707. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1336. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1336. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1337. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
1469. SILVERTACKOR, två stycken. Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
1754. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1259. SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm.
1259. SEMIANTIK DJOZAN. 203,5 x 127 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
1450. SNUSFLASKOR, sex stycken, sten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
1254. ANTIK ANATOLISK KELIM. 174 x 134 cm.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1650. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
1405. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
1404. BÄGARE, mossgrön nefrit. Kina.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1270. SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm.
1270. SEMIANTIK ISFAHAN. 214,5 x 140,5 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1261. SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm.
1261. SEMIANTIK GHOM. 205 x 138 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
458. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
1821. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1822. OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
1799. VAS med LOCK, agat. Kina.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
1803. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
617. KABINETTSKÅP. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
541. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
1763. SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1012. RING, Cartier, år 1994.
1012. RING, Cartier, år 1994.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
956. BROSCH/HÄNGE, skuren grön sten.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
341. Elias Martin Hans krets, Olivehult.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1696. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1665. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
118. ANDERS ZORN, Etsning (III état av III), 1895, signerad.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm.
1315. SEMIANTIK SAROUK sannolikt. 230 x 132,5 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
1362. SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal.
1362. SKÅL, cloisonné. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
595. SMÖRASK MED LOCK. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
586. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Nyrokoko.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
1209. HÄNGE, två cabochonslipade stjärnsafirer, Ceylon.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
722. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
464. KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1202. RING, topas, med antikslipade diamanter.
1202. RING, topas, med antikslipade diamanter.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
949. RING, fasettslipad safir samt två briljantslipade diamanter.
949. RING, fasettslipad safir samt två briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
1129. HÄNGE, orientaliska pärlor samt rubiner.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
1195. MANSCHETTKNAPPAR, art déco.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1813. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
1813. TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1794. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
1814. FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1804. SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke.
1804. SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
1787. BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1509. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1698. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722.
1698. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
1502. VAS, keramik. 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm.
1233. Chopard - Genève. Guld. Manuell. 1960-tal. 19 x 25mm.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1647. BRICKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
570. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1461. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
1462. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK