Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 574

 
1803 föremål
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
107. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
574. GOLVUR. England, omkring år 1700.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
271. Jan Jansz. van der Stoffe, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
537. LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
132. Alice Nordin, "Barn som ser efter vildgässen".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
244. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Gripsholms slott.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
4. Oskar Bergman, Ängsblommor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
810. KONFEKTFAT, av Wolter Siwers, Norrköping (verksam 1693-1722 (-24)). Senbarock.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
467. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
467. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
536. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
532. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
760. KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
761. KÅSA, av 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1622. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
1622. SKÄRM, trä och porslin, sexdelad. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
188. Ellen Montalba, Drömmar.
188. Ellen Montalba, Drömmar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
477. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
338. Louis Jean Desprez, "Vue d'une Citerne antique .....".
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
212. "Carl Mauritz von Gertten" (1731-1798).
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
887. BÄGARE, sannolikt av Joachim Meinecke (verksam 1703-1710), Riga.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1389. KVINNLIG GUDOM, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
724. PLAKETT, porslin. Signerad CL Herr. 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1386. VIT TARA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1364. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
1730. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
838. KONFEKTSKÅL, av Samuel Presser, Linköping 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
807. BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
820. SKRIN, av Andreas Lorentzon Wall, Stockholm 1724. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
590. BORDSUPPSATS. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
205. Antonietta Brandeis, "Barche da pesca, Venezia".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
1325. ANTIK TÄBRIS. 391 x 279,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
246. Gustaf Wilhelm Palm, "Vue af Klostergården i Palermo".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
1358. SKULPTUR, brons. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
337. Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837).
337. Johan Fredrik Martin, "Kronprins Gustaf Adolf" (1778-1837).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
1407. VAS med LOCK, troligen kalcedon. Kina.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
441. BYRÅ. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
186. Emil Christian Rosenstand, "Eftermiddag".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1319. SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm.
1319. SEMIANTIK/OLD TEHERAN. 339,5 x 257,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
15. Gerda Tirén, I den gustavianska soffan.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
759. BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
314. David Roberts, Figurer framför ruin.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. Carl Milles, Konung Gustaf V.
148. Carl Milles, Konung Gustaf V.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
1775. GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
1783. TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
1784. GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
311. PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk.
311. PHILIPS WOUWERMAN. HANS EFTERFÖLJD. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1785. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
297A. St Paulus.
297A. St Paulus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
882. BRUDKRONA, av Eric Söderholm, Härnösand, 1841.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
499. STOLAR, sex stycken. England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
481. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
189. Jean Maxime Claude, Badnymfer.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
301. Francesco Monti (Il Brescianino) Hans krets, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
423. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
310. PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1143. COLLIER, cabochonslipad rubellit samt diamanter tot. ca 0,60ct.
1143. COLLIER, cabochonslipad rubellit samt diamanter tot. ca 0,60ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
583. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
7. Prins Eugen, "Vadstena från Stubbet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
579. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1298. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
619. KRUTHORN. Tyskland, 1800-tal. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
494. STOLAR, fyra stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
443. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
313. Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen.
313. Jean-Louis Demarne Tillskriven, Ridlektionen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
975. BROSCH / SPÄNNE, Art Deco, briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
1501. VASER/LAMPOR, ett par, porslin. Sen Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
980. RING, jade, Kina.
980. RING, jade, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
1070. BROSCH, turkos, agat och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
1484. CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
470. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
470. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets slut. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
894. BÄGARE, av Petter Törnqvist d.ä., Tavastehus 1762.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1207. RING, med rosa safirer, samt 172 st diamanter.
1207. RING, med rosa safirer, samt 172 st diamanter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
304. David Teniers d.y Hans krets, Värdshusscener.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK