Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1195. SEMIANTIK BIDJAR. 231 x 144 cm.
1195. SEMIANTIK BIDJAR. 231 x 144 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1112. COLLIER med naturliga semibarocka pärlor, Ø 2.7 - 6.2 mm.
1112. COLLIER med naturliga semibarocka pärlor, Ø 2.7 - 6.2 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
233. Bengt Nordenberg, Jägarens hemkomst.
233. Bengt Nordenberg, Jägarens hemkomst.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1677. PRAKTFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1677. PRAKTFAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1118. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.50 ct.
1118. ARMBAND med briljantslipade diamanter totalt ca 5.50 ct.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
204. Stilleben med hönsfåglar.
204. Stilleben med hönsfåglar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
895. RING med briljantslipade diamanter totalt 2.18 ct. G/VS-SI.
895. RING med briljantslipade diamanter totalt 2.18 ct. G/VS-SI.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
402. GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft.
402. GUERIDON. Barock, 1700- talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
834. COLLIER med onyx, gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
834. COLLIER med onyx, gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
251. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
251. Jan Vonck Hans krets, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
272. Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen.
272. Denis (Denys) Calaverts (Il Fiammingo) Hans efterföljd, Religiös scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
140. John Bauer, "Humpa".
140. John Bauer, "Humpa".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
286. Willem van Drielenburgh Hans efterföljd, Vyer mot Dortrecht.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
270. SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar.
270. SIMON DE VOS, hans efterföljd, olja på koppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
415. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt.
415. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets början. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
235. Carl Stephan Bennet, Självporträtt.
235. Carl Stephan Bennet, Självporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
462. RAM/SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
462. RAM/SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
254. Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän.
254. Fransesco Lavagna Hans krets, Stilleben med blomster och fontän.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
242. Jens Juel Hans krets, Porträtt föreställande Fru Ingeborg de Akeleije.
242. Jens Juel Hans krets, Porträtt föreställande Fru Ingeborg de Akeleije.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
388. STOLPSKÄNK. England, 1600-tal.
388. STOLPSKÄNK. England, 1600-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
866. RING med gul safir ca 9.40 ct samt gammalslipade diamanter.
866. RING med gul safir ca 9.40 ct samt gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
14. Karl Nordström, "Borreberget, Tjörn".
14. Karl Nordström, "Borreberget, Tjörn".
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
217. Joseph Magnus Stäck, "Kloster vid Terracina".
217. Joseph Magnus Stäck, "Kloster vid Terracina".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1243. ANTIK/SEMIANTIK TEHERAN sannolikt. 314,5 x 196 cm.
1243. ANTIK/SEMIANTIK TEHERAN sannolikt. 314,5 x 196 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
850. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.75 ct.
850. ÖRHÄNGEN, Tiffany & Co, med briljantslipade diamanter totalt ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
359. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt.
359. BYRÅ. Senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
438. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
438. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
694. SERVIS, 98 delar, porslin. Meissen sekelskifte 1900.
694. SERVIS, 98 delar, porslin. Meissen sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
428. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
428. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
331. Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad.
331. Hubert Robert Tillskriven, Landskap med byggnad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
1556. VÄGGLJUSHÅLLARE, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1165. Piaget - Automatic. Vitguld. Automatisk. Ø 33 mm. 1980-tal.
1165. Piaget - Automatic. Vitguld. Automatisk. Ø 33 mm. 1980-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
24 000 - 26 000 SEK
924. HÄNGE, "hjärta" med 22 st briljantslipade diamanter, totalt 2.20 ct.
924. HÄNGE, "hjärta" med 22 st briljantslipade diamanter, totalt 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1066. COLLIER, dubbelradigt, med odlade saltvattenspärlor ca 7.3 -7.5 mm.
1066. COLLIER, dubbelradigt, med odlade saltvattenspärlor ca 7.3 -7.5 mm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
807. BÄGARE, av Samuel Cavander, Björneborg 1767.
807. BÄGARE, av Samuel Cavander, Björneborg 1767.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
180. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
180. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
276. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
276. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
123. BYRÅ. Sverige, 1700-talet andra hälft. Rokoko.
123. BYRÅ. Sverige, 1700-talet andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
1451. Mori Sosen, KAKEMONO, motiv med apor och bambu.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Elisabeth Warling, Motiv från Kungsträdgården, 3 st.
91. Elisabeth Warling, Motiv från Kungsträdgården, 3 st.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1624. FAT, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
1284. RITUELLT VINOFFERKÄRL (Gu), brons. Shang dynastin (1600-1046 f.Kr).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
377. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
377. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
356. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
356. BYRÅ MED UPPSATS. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
264. Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium.
264. Johann Heinrich Schönfeld Hans krets, S:ta Katarina av Alexandrias martyrium.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. Anders Jönsson, "Kyssen".
163. Anders Jönsson, "Kyssen".
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
386. SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1672. KRUKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
898. RING med briljantslipade diamanter totalt ca 2.52 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
1146. Tudor - Oysterdate. Stål. Automatisk. Ø 40 mm. 1980.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
1141. Harry Winston. Vitguld. Automatisk. Ø 35mm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
483. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
160. Louis Ernest Barrias, Nakenmodell på klippa med ankare.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK